Rasy psów

Nasze obszerne portrety ras psów zawierają piękne zdjęcia i rzetelne informacje na temat potrzeb i zachowania oraz zalet i słabości danej rasy psów. Znajdziesz tu również wskazówki dotyczące zakupu oraz chorób charakterystycznych dla danej rasy.

Rasy psów - szczegółowe opisy psów rasowych

Wyczerpujące opisy ras psów na portalu DigiDogs zawierają informacje, które umożliwią szczęśliwe życie z psem. Jakie potrzeby ma pies danej rasy i co bardzo ważne: czy te potrzeby pasują do twojego życia?

Rasa psów

Maltańczyk

Ale spojrzenie!
Maltańczyki to włoska rasa małych psów. Są one bardzo wpatrzone w swoich ludzi, ciekawe świata i chętne do zabawy. Jako małe, niewiele szczekające pieski, maltańczyki dobrze nadają się dla rodzin i do mieszkania. Jak na swoją wielkość, są dość zdrowe i tracą niewiele włosów, co czyni je atrakcyjnymi dla alergików. Jedyna wada: ich długie, białe włosy wymagają codziennej pielęgnacji i zostawianie ich samych wymaga treningu.

Rasy psów: różnorodne jak ich umiejętności i zadania

Już w prehistorycznych czasach ludzie dostrzegli znaczenie przodków naszych psów domowych dla ich przetrwania. Psy były po prostu znacznie lepsze od ludzi w zadaniach, które były niezbędne do przetrwania, takich jak polowanie, pasterstwo i stróżowanie. Gdy dzicy przodkowie naszych psów zaczęli współpracować z ludźmi w poszukiwaniu pożywienia, psy i ludzie stali się sobie bliżsi. Z czasem psy stały się niezastąpionymi pomocnikami człowieka w wielu różnych dziedzinach.

Nie liczył się wygląd, tylko umiejętności i środowisko

Wilk - przodek naszych psów domowych
Wilk - przodek naszych psów domowych

Przez wieki, jeśli nie tysiąclecia, psy były zawsze selekcjonowane przez ludzi według ich umiejętności fizycznych i psychicznych. To logiczne: Jeśli jakiś pies szczególnie dobrze radzi sobie z wypasem owiec, inni chcą mieć szczenięta tego wspaniałego psa.

Przez długi czas prawie w ogóle nie chodziło o wygląd, ale wyłącznie o zdolność do wykonywania swoich zadań. Ponadto, w różnych regionach świata istniały różne warunki życia i wymagania wobec psów.

Na dalekiej północy, na przykład, do ciągnięcia sań potrzebne były psy o gęstej sierści, dużej sile i wytrzymałości. Z kolei polowanie na zające wymagało szybkich i smukłych sprinterów, takich jak dzisiejsze greyhoundy Ciężkie i duże rasy, takie jak rottweiler i mastif były wspaniałymi psami stróżującymi i obronnymi. Do polowania na zwierzęta, które mają swoje nory pod ziemią, takie jak lisy, borsuki czy kuny, potrzebne były agresywne psy, które również mieściły się w owej norze, np. jamnik. Z czasem wymagania stawiane psom zmieniały się, a rasy psów stawały się coraz bardziej wyspecjalizowane. Selekcja odbywała się przez wieki, a hodowla psów w dzisiejszym rozumieniu tego słowa jeszcze nawet nie istniała.

Są psy duże, psy małe, psy szybkie, psy spokojne, psy przytulaśne, psy niezależne, psy białe, psy czarne, psy wytrwałe, psy ciepłolubne, psy rodzinne, psy figlarne.... Rozumiecie, o co mi chodzi. Przy ponad 350 oficjalnie uznanych rasach psów na świecie, nawet eksperci szybko tracą orientację. Ponadto, istnieją setki innych ras psów, które nie są oficjalnie uznane.

I oczywiście istnieje nieskończona ilość bardzo indywidualnych „hybryd, które z kolei łączą różne rasy psów.

Rasy psów są celowo kojarzone ze sobą w celu uzyskania pożądanych cech dwóch ras. W tym miejscu pojawiają się tak zwane psy hybrydowe lub designerskie, które ostatnio zyskują na popularności.

Cechy charakterystyczne ras psów

Istotną cechą rasy psów jest to, że rodzice, przedstawiciele danej rasy, zawsze wydadzą na świat potomstwo o tych samych cechach zewnętrznych i charakterologicznych, które sami posiadają. Cechy te są zapisane we wzorcach hodowlanych odpowiednich związków kynologicznych odpowiedzialnych za daną rasę psów.

Światową organizacją zajmującą się hodowlą psów jest Fédération Cynologique Internationale (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), w skrócie: FCI. Składa się z trzech sekcji: 1. Europa, 2. Ameryka i Karaiby oraz Azja, 3. Afryka i Oceania i obejmuje około 99 krajów. Oficjalnie ponad 350 ras psów jest uznawanych przez FCI, a liczba ta stale rośnie.

Oczywiście, oprócz związków kynologicznych oficjalnie zrzeszonych w FCI, istnieją również inne organizacje hodowlane i inne rasy psów, które nie są obecnie uznawane przez FCI.

W Polsce największą organizacją zrzeszającą hodowców i miłośników psów jest Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), założony w 1938 roku, a w 1939 przyjęty do FCI.

Zadania psów jako cennych pomocników ludzi zmieniają się wraz z ludźmi

Na przestrzeni tysięcy lat człowiek najpierw dobierał psy do bardzo różnych zadań, a później hodował je już na miarę potrzeb. Do zadań psów należą na przykład:

  • Psy jako pomocnicy myśliwych, wyspecjalizowane w bardzo różnych rodzajach zwierzyny i zadaniach łowieckich, takich jak: śledzenie, pędzenie, pogoń, wyrywanie, odzyskiwanie
  • Pasterstwo i pędzenie bydła
  • Środek transportu na północy: ciągnięcie sań
  • Psy jako dostawcy: ciągnący wózki targowe
  • Stróż i ochroniarz: pilnowanie domu i podwórza, ludzi i zwierząt gospodarskich
  • Wykorzystanie jako psy bojowe i wojenne
  • Zabawiacz i „pocieszyciel”: pieski do towarzystwa
  • Prestiżowe obiekty na dworach królewskich
  • Psy ratownicy

W dzisiejszych czasach psy coraz częściej ze zwierząt użytkowych stają się pomocnikami, kompanami, przyjaciółmi, członkami rodziny, towarzyszami zabaw, ale niestety także akcesoriami mody.

Mimo ogromnych różnic, psy i ludzie mają wiele wspólnego. Na przykład, i psy i ludzie mogą się bawić i uczyć przez całe życie. Mają zdolność do wyrafinowanej komunikacji, posiadają empatię i są zarówno zadziwiająco sprawni, jak i zdolni do adaptacji.

Większość dzisiejszych psów to członkowie rodziny i psy do towarzystwa, niektóre nadal wykonują pierwotne zadania lub uprawiają psie sporty. Ale psy mają też zdolności, które pomagają ludziom w nowych dziedzinach:

  • Psy alarmowe dla diabetyków
  • Psy do wczesnego wykrywania raka
  • Psy przewodniki dla niewidomych
  • Psy towarzysze osób z autyzmem
  • Psy terapeutyczne
  • Psy do wykrywania koronawirusa
  • Psy do wykrywania narkotyków

Rasy psów według grup FCI

Bazując na ich pierwotnych zadaniach powstało wiele różnych ras psów, które zostały podzielone na odpowiednie grupy. W FCI rasy psów podzielone są na następujące 10 grup z odpowiednimi sekcjami według zadań, a także według rodowodu lub pokrewieństwa:

  1. OWCZARKI I INNE PSY PASTERSKIE (z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła)

    Rasy pasterskie zostały wyhodowane do pasterstwa lub zaganiania zwierząt gospodarskich, takich jak owce, bydło, a nawet świnie. Są to psy inteligentne i wytrwałe, które muszą być również zdolne do samodzielnego podejmowania decyzji.
    Do psów pasterskich należą owczarki niemieckie, owczarki belgijskie, border collie i owczarki australijskie, ale także rzadziej spotykane rasy psów, takie jak kuvasz i mudi. Do psów pasterskich należą również takie rasy jak bouviers, owczarek australijski – kelpie i australijski pies pasterski.

  2. PINCZERY I SZNAUCERY, MOLOSY, SZWAJCARSKIE PSY GÓRSKIE I DO BYDŁA

    Pinczery i sznaucery występują w różnych rozmiarach i należą do nich na przykład imponujące dobermany i sznaucery olbrzymy. Były one hodowane jako psy robocze oraz jako „ochroniarze” i „stróże”. Ale również małe sznaucery miniaturowe i pinczery miniaturowe należą do tej sekcji.

    Grupa molosów dzieli się na psy górskie i psy podobne do dogów, takie jak dog niemiecki, rottweiler, bokser, dog z Bordeaux lub buldog angielskis i bullmastif.

    Do psów górskich należą takie rasy psów jak hovawart, leonberger, nowofundland czy nawet bernardyn. Ostatnią grupę tworzą szwajcarskie psy górskie, z których najbardziej znany jest berneński pies pasterski.

  3. TERIERY

    Słowo terier wywodzi się od łacińskiego słowa „terra”, które oznacza ziemię. Zadaniem teriera było i nadal jest tropienie swoich ofiar pod ziemią i wypędzanie ich z nory. Teriery są pewne siebie i żywiołowe, a muszą takie być, by atakować bezbronne zwierzęta, takie jak lisy i borsuki, i wypędzać je z ich nor. Ich niezależność i ambicja w polowaniu często interpretowane są jako upór w życiu codziennym. Większość terierów wywodzi się z Wielkiej Brytanii.

    Teriery występują w niemal wszystkich rozmiarach i kształtach: duży airedale terrier, średniej wielkości foksterier, silne teriery typu bull jak Staffordshire Bull Terrier, krępy Jack Russell terrier lub mały west highland white terrier i miniaturowy yorkshire terrier.

  4. JAMNIKI

    Do tej grupy należą wszystkie odmiany niemieckiej rasy: jamnik.
    Jamnik jest najmniejszym i najodważniejszym z niemieckich psów myśliwskich. Pierwotnie został wyhodowany - podobnie jak teriery - do polowania w norach pod ziemią. Stąd charakterystyczne krótkie nogi i długi kształt ciała. Jamnik znany jest z niezależności i uporu.
    Jamniki są wytrzymałe i zaskakująco wytrwałe na spacerach. Ale z powodu ich krótkich nóg i długiego kręgosłupa, istnieją granice tego, co mogą zrobić: jogging, bieganie przy rowerze, wysokie skoki i wchodzenie po schodach nie są dla nich stworzone.
    Wśród ras jamników rozróżnia się linie pracujące, przeznaczone do polowań oraz psy towarzyszące i rodzinne. Ponadto jamniki występują w trzech różnych rozmiarach i w każdym przypadku w trzech odmianach sierści.

  5. SZPICE I PSY W TYPIE PIERWOTNYM

    Do tej grupy należą w szczególności rasy psów północnych. Psy zaprzęgowe, takie jak siberian husky i alaskan malamute, są znane wielu osobom.
    Spośród północnych psów myśliwskich najbardziej znane w naszym kraju są szpice, mniej znane są elkhundy. Szpic występuje nie tylko na północy. Szpic europejski występuje również w Niemczech i we Włoszech w różnych rozmiarach. Do szpiców azjatyckich należą na przykład chow chow, eurasier czy akita.
    Jeszcze rzadsze są północne psy stróżujące, takie jak buhund norweski i fiński lapphund.
    Z drugiej strony do archetypu należą zupełnie inne rasy psów, takie jak podenco, nagi pies czy pies faraona.

  6. PSY GOŃCZE I RASY POKREWNE

    Do psów gończych należy cała gama psów myśliwskich różnej wielkości, które są bardzo wytrwałe w tropieniu zwierzyny. Wśród nich znajduje się wiele ogarów z całego świata. Posokowce to psy myśliwskie, które tropią ślady krwi rannych zwierząt, takich jak łoś, jeleń czy dzik.
    Pokrewnymi rasami są chorwacki dalmatyńczyk i południowoafrykański rhodesian ridgeback.

  7. WYŻŁY

    Wyżły są najczęściej spotykanymi psami myśliwskimi. Mają jedną charakterystyczną cechę: tzw. stójkę (wystawianie zwierzyny) - po wywęszeniu zwierzyny pies zatrzymuje się i poprzez podniesienie przedniej łapy wskazuje myśliwemu zwierzynę.
    Do niemieckich wyżłów należą na przykład wyżeł niemiecki krótkowłosy, ale także wyżeł weimarski i pudelpointer, jak również mały münsterländer i duży münsterländer. Wiele krajów europejskich ma swoje własne rasy, szczególnie znane są tu pointery i setery angielskie.

  8. APORTERY, PŁOCHACZE I PSY DOWODNE

    W języku angielskim aportować to „retrieve”. Dlatego też popularne rasy psów takie jak labrador retriever i golden retriever należą do aporterów. Ich zadaniem jest dostarczenie myśliwemu postrzelonej drobnej zwierzyny łownej i ptactwa.
    Płochacze są psami myśliwskimi, które szukają i gonią drobną zwierzynę w runie leśnym. Należą do nich liczne rasy spanieli, takie jak cocker spaniel oraz płochacz niemiecki.
    Psy dowodne współpracują z rybakami w wodzie i zajmują się np. wyławianiem ryb lub zwierzyny z wody. Do tej sekcji należy także kilka ras spanieli oraz np. portugalski pies dowodny.

  9. PSY OZDOBNE I DO TOWARZYSTWA

    Grupa psów ozdobnych i do towarzystwa jest ogromna i podzielona na 11 sekcji. Należy do nich wiele ras małych i miniaturowych, np. maltańczyk, hawańczyk, pekińczyk, mops, chihuahua, cavalier king charles spaniel, buldog francuski i pudel.

  10. CHARTY

    Charty to smukli sprinterzy wśród psów myśliwskich. Zostały wyhodowane do ścigania zwierzyny znajdującej się na otwartych terenach, w czasie polowania wykorzystują zmysł wzroku i mogą osiągać prędkość ponad 40 km/h. Do tej grupy należą np. chart afgański, chart perski, greyhound, whippet, charcik włoski i chart arabski. Coraz większą popularnością cieszą się psy rasy w typie charta: windsprite.

Co zdradza nam o psie jego rasa?

Rasa psa może stanowić bardzo cenne źródło wiedzy na temat jego potrzeb, cech charakteru i oczywiście wyglądu (wielkość, waga, kolor, itp.). Te informacje dadzą ci stosunkowo dobre wyobrażenie o tym, czy dana rasa psa będzie pasować do ciebie i twojego życia. Istnieją psy tak różne jak maleńkie chihuahua i ogromne dogi. Ale nie da się stwierdzić, czy pies jest dla ciebie odpowiedni, biorąc pod uwagę wyłącznie jego wygląd. Często to historia rasy psa i jego pierwotne przeznaczenie dają lepszy pogląd:

  • Czy pies będzie miał silny instynkt łowiecki?
  • Czy pies potrzebuje dużo ruchu?
  • Czy pies tej rasy ma tendencję do szczekania?
  • Czy pies będzie miał silny instynkt obronny?
  • Czy można go zostawić samego na kilka godzin?
  • Jak często trzeba pielęgnować sierść?
  • Czy łatwo go wychować?
  • Na jakie choroby należy zwrócić uwagę u tej rasy psów?

Każdy pies jest niepowtarzalną jednostką, na którą wpływa środowisko, w którym żyje

Ale oczywiście każdy pies jest indywidualną jednostką i nie każda cecha charakteru jest przewidywalna. Psy są w dużym stopniu kształtowane przez swoje doświadczenia i środowisko, zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Oznacza to, że na hodowcy spoczywa bardzo duża odpowiedzialność i powinien on wcześnie przyzwyczajać szczenięta do wielu bodźców środowiskowych. Czy psia mama jest doświadczona i wychowuje swoje szczenięta? Wtedy szczenięta już wcześnie nauczą się, że nie wolno im robić wszystkiego i będą wiedziały, co oznacza konsekwencja.

Badania wykazały, że szczenięta, które zostały zbyt wcześnie oddzielone od matki, są znacznie bardziej rozchwiane emocjonalnie. Albo że suki, które miały tylko braci, mają więcej testosteronu i dlatego często reagują bardziej „po męsku”. Rodowód również ma wpływ na późniejszy temperament: linie pracujące są zwykle dużo bardziej zwinne niż linie czysto wystawowe.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że psy jednej rasy mogą mieć bardzo różny temperament. Jamnik szorstkowłosy Maxi mojej mamy był wesołym i żywym towarzyszem z niemiłą skłonnością do podgryzania. W ogóle do tej pory gryzły mnie tylko jamniki. Jej drugi jamnik Artus był duszą towarzystwa, kochał wszystkich ludzi i był bardzo pieszczotliwy. Obaj zostali adoptowani ze schroniska dla zwierząt.

Podczas gdy Spike, mój mieszaniec rottweilera z owczarkiem, nie wykazywał cech psa stróżującego i gdy ktoś dzwonił do drzwi, biegł do drzwi wejściowych radośnie merdając ogonem, moja suczka doberman-rottweiler Esta była niezwykle czujna i pilnowała swojego terytorium. Moje dwie suczki rasy labradoodle także różnią się od siebie charakterem: Lotte była wzorową uczennicą i dobrze dogadywała się z każdym człowiekiem i psem, a Lilly ma przydomek „Łobuziara” i jest bardzo temperamentna. Lilly była jednak jedyną suczką w pierwszym miocie swojej matki.

Dlaczego wybór psa na podstawie wyglądu nie jest dobrym pomysłem

Niestety w dzisiejszych czasach psy zbyt często wybierane są ze względu na swój wygląd. Ich umiejętności są często niedoceniane, źle rozumiane, a nawet niechciane. Ich potrzeby są ignorowane, a ich zachowanie jest błędnie interpretowane. W przeszłości w przypadku większości ras psów było odwrotnie: były one wybierane ze względu na swoje umiejętności, a nie na wygląd.

Prosty przykład: jeśli kupuję wyżła weimarskiego, bo uważam że jest elegancki i piękny i lubię go zabierać na spacery po mieście, to po prostu ignoruję pierwotnego psa myśliwskiego, który ciągle jeszcze jest obecny w charakterze i zachowaniu wyżłów i naturalnie pojawiają się problemy. Jest to niesprawiedliwe wobec psa i nie ma nic wspólnego z odpowiedzialną hodowlą. Jeśli lubię biegać z psem na długich dystansach, to ani jamnik, ani podenco nie będą dobrym wyborem.

Najlepiej zadać sobie pytanie, jakich cech u psa szukam i które z nich pasują do mnie i mojego stylu życia.

Odnosi się to również do kundelków: często można stwierdzić, przynajmniej do pewnego stopnia, jakie rasy się w nim „wymieszały”. Nie wiadomo, które cechy najbardziej się rozwiną, ale daje to pewne wyobrażenie.

Psy rasowe - trendy i mody

Już w zeszłym wieku filmy i seriale o psach, takie jak „Lassie” czy „101 dalmatyńczyków” spowodowały, że popyt na poszczególne rasy psów w krótkim czasie gwałtownie wzrósł. Dziś to głównie kanały mediów społecznościowych celebrytów z psami zwiększają popyt na poszczególne rasy. Nie jest to dobre dla tych ras psów, ponieważ jeśli popyt jest większy niż liczba szczeniąt od renomowanych hodowców, pojawia się niestety wielu „pseudohodowców”.

Hodowanie i kupowanie psów wyłącznie dla wyglądu i atrakcyjności prawie zawsze oznaczają zagrożenie dla zdrowia, a także odpowiedzialnej hodowli. Moda na malutkie „pieski do torebki”, które często są bardziej modnym dodatkiem niż członkiem rodziny, jest niestety bardzo powszechna: Miniaturowe pieski: cierpienie dla lajków.

Podobnie jest z uroczymi pieskami ras krótkogłowych, które niestety niejednokrotnie wyglądają już jak karykatury i zmagają się z wieloma niekorzystnymi dla zdrowia skutkami. Psy z krótką kufą często nie mogą dobrze oddychać i bardzo cierpią z tego powodu: Brachycefaliczny zespół oddechowy (BOAS).

Modne są również rasy psów hipoalergicznych, które nie powinny wywoływać alergii u ludzi. Ale czy istnieją w ogóle rasy psów dla alergików i czy można mieć psa, będąc alergikiem? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule: Psy dla alergików: Życie z psem mimo alergii.

Uwaga przy zakupie psa

Dlatego w dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest, aby zachować rozwagę przy zakupie psa. Nie pozwól, aby słodkie szczeniaczki lub wielkie obietnice przekonały cię do zakupu psa. Oto nasze rady Jak uniknąć niemiłych niespodzianek przy zakupie psa.

Oto Rasy psów szczególnie często występujące w pseudohodowlach. Niestety pseudohodowle są bardzo powszechne wśród psów rasowych, co nasuwa pytanie: Pseudohodowle psów - jak to możliwe?

Zanim kupisz psa, powinieneś rozważyć kilka spraw. W końcu pies jest nowym członkiem rodziny, za którego będziesz odpowiedzialny do końca jego życia. Dlatego przed kupnem psa przeczytaj uważnie nasze poradniki: Zanim kupię psa: czy ten pies do mnie pasuje? oraz Jaki pies do mnie pasuje?

 

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2023 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Über uns - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności