Portret owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki

Inteligentne, chętne do nauki, czujne i aktywne psy do towarzystwa i pracy

Owczarek niemiecki to prawdopodobnie najbardziej znana rasa psów na świecie. Owczarki niemieckie mają wielu miłośników, ale w wielu osobach wzbudzają również strach. Te bardzo inteligentne i wytrwałe psy służbowe i obronne są także niezwykle popularne i cenione jako bardzo lojalne, wrażliwe i zrównoważone psy rodzinne i stróżujące. Jednak jego reputacja to także reputacja psa „twardego” i budzącego respekt, którego wizerunek ucierpiał od czasu wojen światowych ubiegłego wieku. Poszczególne linie hodowlane przywiązują wagę do różnych cech. Ze względu na nadmierne rozmnażanie, wiele owczarków niemieckich jest niestety podatnych na choroby, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę przy wyborze psa.

Najważniejsze fakty

 • Jedni go kochają, inni się go boją
 • Instynkt stróża i obrońcy: konieczne konsekwentne wychowanie
 • Inteligentny i chętny do nauki: szybko uczy się również rzeczy niewłaściwych
 • Wytrzymały i atletyczny: poszukiwani aktywni właściciele
 • Uwaga na choroby: dokładnie sprawdź hodowcę
 • Pewny siebie i odważny: nie jest to pies dla początkujących

Owczarek niemiecki - profil rasy

Wielkość
55,0 - 65,0 cm
Waga
22,0 - 40,0 kg
Długość życia
7 - 12 lat
Klasyfikacja
pies użytkowy, pasterski i służbowy
Pochodzenie
Niemcy
Sierść
przeważnie średniej długości sierść podwójna
Charakter
inteligentny, chętny do pracy, czujny, atletyczny

Charakter

Pies obronny, służbowy i rodzinny, bardziej niż pies pasterski

Pierwotnym zadaniem owczarka niemieckiego było zaganianie owiec i strzeżenie zarówno owiec, jak i pasterzy oraz ich dobytku. Dlatego też inteligentne, aktywne, niezależne i czujne zachowanie pierwotnych psów pasterskich, w połączeniu z naturalnym i odważnym instynktem opiekuńczym do dziś występuje już u szczeniąt owczarków.

Ponieważ pasterstwo stawało się coraz mniej powszechne, owczarek niemiecki zaczął być wykorzystywany jako pies wojskowy, policyjny i obronny. To również dlatego u wielu osób wydaje się budzić respekt, a nawet strach. Owczarek niemiecki jest nadal numerem 1 jako pies służbowy, ale jest również bardzo popularny jako pies towarzyszący i rodzinny dla ludzi aktywnych.

Opisy charakteru owczarka niemieckiego w większości odnoszą się do pierwotnego psa pracującego i użytkowego, a w mniejszym stopniu do drzemiącego w nim psa rodzinnego i do towarzystwa.

Według wzorca FCI owczarek niemiecki powinien posiadać następujące cechy charakteru: „zrównoważony, pewny siebie, oddany właścicielowi, łagodny (o ile nie zostanie sprowokowany), czujny i łatwy do wyszkolenia. Cechy te, połączone z odwagą, ciętością i twardością charakteru czynią z niego dobrego psa do towarzystwa, obrońcę, stróża, psa policyjnego i pasterskiego.”

Cechy charakteru, które są ważne dla psa pracującego, mogą jednak u psów towarzyszących stać się kłopotliwe w życiu codziennym, zwłaszcza jeśli psy nie są socjalizowane i szkolone.

Na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze owczarka niemieckiego? 

Owczarki niemieckie to duże, a przy tym czujne i pewne siebie psy. Dlatego też odpowiednia socjalizacja i szkolenie od najmłodszych lat to najlepsze sposoby na wychowanie zrównoważonego psa, który będzie wiernym towarzyszem i psem rodzinnym z dobrymi manierami.

W pierwszych tygodniach życia szczeniąt odpowiedzialny jest za to hodowca. Jeśli szczenię jest trzymane w boksie, nie ma okazji przyzwyczaić się do wrażeń i bodźców typowych dla swojego przyszłego środowiska. Szukasz psa rodzinnego? Szczeniak owczarka powinien więc wychowywać się w rodzinie, gdzie poznaje dzieci, samochody, innych ludzi, inne psy, codzienne odgłosy, takie jak odkurzacz czy kosiarka do trawy.

Jeśli przyszły członek rodziny nie ma okazji przyzwyczaić się do tego jako szczeniak, później może pojawić się niepokój. Przyszłe psy stróżujące również często żyją później w rodzinach, dlatego też odpowiednia socjalizacja od najmłodszych lat ma dla nich duże znaczenie.

Owczarek niemiecki - niektórzy go kochają, inni się go boją

Owczarek niemiecki jest bardzo popularny jako inteligentny i wytrwały pies do towarzystwa, ochrony i pracy. Ceniony jest również jako bardzo wierny, wrażliwy i zrównoważony pies rodzinny. Jednocześnie wielu ludzi odczuwa w stosunku do tej rasy pewien respekt, jeśli nawet nie strach i to nie całkiem bez powodu, jeśli spojrzeć na statystyki pogryzień przez poszczególne rasy psów. Jak wszystkie silne, inteligentne psy z instynktem obronnym, owczarki niemieckie mogą stać się niebezpiecznymi maszynami do walki, jeśli nie są odpowiednio socjalizowane i szkolone.

Dlaczego owczarek niemiecki ma złą reputację? Co to oznacza dla mnie jako właściciela owczarka niemieckiego?

Niestety, owczarek niemiecki ma złą reputację, zwłaszcza w życiu codziennym, a wiele osób boi się spotkania z owczarkiem niemieckim i zachowuje się w związku z tym albo bardzo ostrożnie albo wręcz agresywnie. Jaki jest tego powód?

Z jednej strony może to wynikać z faktu, że owczarki niemieckie niestety prawie zawsze znajdują się w czołówce statystyk pogryzień.

Z drugiej strony, wiele osób zna owczarka niemieckiego jako ostrego psa obronnego i służbowego w policji.

W przypadku psa pracującego w służbach takich jak policja, wojsko, straż graniczna itp. instynkt obronny nie jest sam w sobie niczym złym. Dla psa rodzinnego szkolenie w tym zakresie nie jest zazwyczaj przydatne, mimo to jednak często nadal zalecane dla każdego owczarka.

W przeszłości często uważano, że owczarek niemiecki potrzebuje „twardej ręki”. Na szczęście dziś jest to już przekonanie przestarzałe, ale z pewnością winę za agresywne reakcje niektórych owczarków ponosi także niewłaściwe wychowanie.

W życiu codziennym duży, pewny siebie i czujny pies, jakim jest owczarek niemiecki, musi być po prostu bardzo posłuszny. Jako właściciel muszę mieć pewność, że w każdej chwili mogę psa przywołać i że nie stanowi on zagrożenia czy niebezpieczeństwa dla innych. Niestety ludzie częściej czują się zagrożeni przez owczarka niemieckiego niż przez inne rasy psów, niezależnie od tego, czy jest to uzasadnione, czy nie. Dlatego tak ważne jest dobre szkolenie, które buduje zaufanie i więź z psem. Jeśli ich zabraknie, owczarek niemiecki może szybko stać się zagrożeniem na czterech łapach.

Wielu ludzi podchodzi do owczarków z uprzedzeniem, a także z lękiem. Obawiają się o swoje psy i dzieci, a nawet o siebie. Wielu właścicieli owczarków niemieckich jest w związku z tym bacznie obserwowanych i musi wysłuchiwać wielu uwag. Jedyne, co może tu pomóc, to zachowanie spokoju, a przede wszystkim wychowanie grzecznego, dobrze wyszkolonego psa. Posłuszne i ułożone zachowanie jest niezbędne, aby pokazać ludziom, że nie muszą się bać twojego psa. Powinieneś zawsze interweniować, jeśli pies rzuca się na inne mniejsze psy lub przywołać psa, gdy w pobliżu są dzieci.

Jak szkolić owczarka? Postaw na relację!

Tak duży, inteligentny i czujny pies powinien w każdej sytuacji być zrównoważony i słuchać swojego właściciela.

Musztra, przymus, presja i kary, które były jeszcze dość długo stosowane w wielu szkoleniach owczarków i niestety są do dziś czasem spotykane, nie mają nic wspólnego z pracą zespołową, podczas której właściciel w spokojny sposób pokazuje psu, jakie zachowania są pożądane.

Niestety, owczarki niemieckie były i czasami nadal są postrzegane jako psy-sportowcy, które zawsze muszą osiągać jak najlepsze wyniki. Oczywiście owczarek powinien i musi mieć zapewniony ruch, a psie sporty bardzo dobrze się do tego nadają, ale nadmierna ambicja i presja nikomu nie wychodzą na zdrowie.

Sama widziałam w klubie owczarka niemieckiego, jak pewien owczarek niemiecki, zanim miał wykonać ćwiczenie w terenie, był „uciszany” mocnymi szarpnięciami smyczy i dociskaniem kolanami. To bardzo smutne i trudne do zniesienia i miejmy nadzieję, że jest to wyjątek, ale niestety nie zupełnie nietypowy w postępowaniu z owczarkami. Takie „wychowanie” powoduje, że albo otrzymujemy psa niepewnego siebie, który się „kuli”, albo psa, który w pewnym momencie buntuje się z frustracji i może stać się agresywny.

Zbyt wiele luzu to również nie jest dobre rozwiązanie

Jeśli nie wychowujesz i nie szkolisz swojego owczarka niemieckiego i pozwalasz mu na wszystko, pies sam decyduje o tym, jak ma się zachowywać. Niestety, nie może to leżeć w interesie ani twoim, ani otoczenia, nawet jeśli twój owczarek niemiecki nie jest agresywny.

Nikt nie chce widzieć dorosłego owczarka niemieckiego biegnącego za dzieckiem bawiącym się piłką. Nikt nie chce, aby jego owczarek w życiu codziennym szczekał na innych ludzi, a nawet im groził. Nikt też nie chce, aby jego owczarek niemiecki szczekał na inne psy na smyczy, aby dominował lub gryzł inne psy. I nikt nie chce, aby jego owczarek niemiecki groził jego dzieciom lub na nie warczał. To właśnie dlatego pies musi nauczyć się spokojnie radzić sobie w codziennych sytuacjach i słuchać swojego właściciela.

Gra zespołowa od samego początku

Dlatego tak ważna jest socjalizacja owczarków z ludźmi, otoczeniem i innymi zwierzętami w młodym wieku oraz szkolenie ich w konsekwentny, pełen miłości sposób. Zajęcia dla szczeniąt, ciągłe szkolenie np. w zakresie posłuszeństwa pomagają wychować psa z dobrymi manierami. W końcu owczarki niemieckie są inteligentne i szybko rozumieją, czego od nich oczekujesz.

Hodowla uszlachetniająca i wydajnościowa

Istnieją dwie główne linie hodowlane owczarka niemieckiego: uszlachetniająca i wydajnościowa. Psy z linii wydajnościowej są zazwyczaj nieco lżejsze i bardziej atletyczne. Często są one również bardziej czujne i z tej linii wywodzą się zwykle psy pracujące dla policji i wojska. Mogą być odpowiednie także dla rodziny, ale należy o to zapytać hodowcę. Psy z linii uszlachetniającej są zwykle nieco masywniejsze i niestety często również patologicznie przerysowane w wyglądzie. Oznacza to przede wszystkim mocno opadające plecy, co często prowadzi do problemów zdrowotnych.

Te problemy zdrowotne, przede wszystkim dysplazja stawów biodrowych, są powszechne nie tylko, ale szczególnie w linii wystawowej.

„Czujność, odwaga, silny instynkt obrońcy i błyskawiczne reakcje”: W życiu codziennym te doskonałe cechy psa pracującego mogą być niepożądane.

Jeśli duży i silny pies nie zostanie dostatecznie zsocjalizowany i będzie reagował na wszystkie bodźce w swoim otoczeniu, może to prowadzić do problemów. Instynkt stróża i obrońcy może stać się uciążliwy: jeśli pies ciągle chce cię pilnować, zarówno ty, jak i twój pies jesteście w ciągłym stresie.

Dziecko, które krzyczy lub ucieka jest przez psa podejrzliwie obserwowane i śledzone, ludzie i inne psy zbliżające się do ciebie stają się dla niego czynnikiem stresogennym. A jego reakcja jest na początku może tylko czujna, a później może niestety być nawet agresywna. Jeśli w takich sytuacjach nie masz dobrej kontroli nad owczarkiem, jeśli on cię nie słucha i nie rozumie, że nie musi reagować na te bodźce, staje się to problematyczne.

Odwaga oznacza również, że pies nie unika konfliktów, tylko sam chce je rozwiązywać. To również może prowadzić do niepożądanych zachowań.

Instynkt stróża i obrońcy może się ujawniać również wtedy, gdy nie jest to w ogóle pożądane. Przychodzą goście, na których twój imponujący owczarek niemiecki szczeka lub nawet warczy. Obok twojej posesji przechodzą dzieci, które twój owczarek straszy szczekaniem. Siadasz na ławce podczas spaceru, a twój owczarek niemiecki szczeka na wszystkich przechodzących obok ludzi, albo kładziesz się na trawniku w parku miejskim i twój pies postrzega wszystkich w parku jako wrogów. To również mogą być cechy twojego owczarka. I tylko od ciebie zależy, czy na wczesnym etapie skierujesz je we właściwym kierunku. Często jednak wymaga to doświadczenia lub przynajmniej bardzo dobrych trenerów do pomocy.

Zajęcia i szkolenie z owczarkiem

Owczarek niemiecki potrzebuje codziennego ruchu i aktywnego zajęcia, nie jest to pies, który „sam się wychowa”. Owczarek chce się uczyć i ruszać. Jako pies inteligentny i aktywny, powinien mieć zapewnione zarówno ćwiczenia intelektualne, jak i fizyczne.

Ale wszystko w swoim czasie: trening sportowy trzeba stopniowo rozbudowywać. Ty też nie chciałbyś przecież jutro startować w maratonie, jeśli do tej pory przebiegałeś tylko 3 km. Szczególnie szczenięta i młode psy są w dzisiejszych czasach zbyt wcześnie i zbyt intensywnie obciążane ćwiczeniami.

Inteligencja

Owczarek niemiecki jest znany ze swojej inteligencji i jest bardzo wszechstronny.

Koncentracja

Owczarek niemiecki uczy się bardzo pilnie i szybko. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i doświadczenie w postępowaniu z tymi psami i ich szkoleniu.

Energia

Owczarki mają dużo energii i potrzebują co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie oraz dodatkowej aktywności umysłowej.

Nakład czasu

Owczarek niemiecki jest średniej wielkości, żywiołowym psem, który wymaga wysiłku fizycznego i psychicznego. Ponieważ jest to silny pies, który szybko się uczy, ważne jest dobre szkolenie i socjalizacja. A to wymaga czasu.

Szkolenie

Owczarek niemiecki lubi wiele psich sportów i nadaje się do wielu zadań, ponieważ jest bardzo inteligentny, posłuszny i sprawny fizycznie. Bardzo szybko się uczy, jest czujny i chce przypodobać się swojemu właścicielowi.

Owczarek niemiecki wyróżnia się we wszystkich trzech dyscyplinach sportu psów użytkowych: tropienie, posłuszeństwo i obrona.

Te zajęcia i sporty dla psów są świetną zabawą dla wielu owczarków niemieckich:

 • Owczarki mają doskonałe nosy, więc bardzo lubią pracę węchową:
  • Tropienie
  • Aportowanie użytkowe
  • Szukanie
  • Tropienie użytkowe
 • Obedience
 • Egzamin na psa towarzyszącego
 • Agility (pod warunkiem, że stawy są zdrowe i pies jest dorosły)
 • Hoopers
 • Sporty wodne
 • Szkolenie metodą klikerową
 • Nauka sztuczek
 • Długie spacery i wędrówki
 • Jogging
 • Bieganie przy rowerze lub koniu

Jako psy użytkowe, owczarki niemieckie wykonują następujące zawody:

 • Psy policyjne i wojskowe, psy w służbie celnej
 • Psy obronne i stróżujące
 • Psy przewodnicy
 • Psy terapeutyczne
 • Pasterstwo i praca w stadzie
 • Psy ratownicy i psy lawinowe
 • Psy do wykrywania narkotyków

Do mieszkania?

Jeśli zapewni się mu wystarczającą ilość ćwiczeń umysłowych i fizycznych, owczarek niemiecki może nadawać się do mieszkaniu. Istnieją jednak pewne ograniczenia i kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

Mieszkanie powinno znajdować się na parterze lub być dostępne za pomocą windy. Szczenięta i młode psy nie powinny jeszcze wchodzić po schodach, aby nie przeciążać ich miękkich kości i stawów. Nawet jednak szczeniaki owczarka niemieckiego trudno codziennie nosić po schodach, bo są na to po prostu za duże. Duże lub ciężkie rasy psów nie powinny codziennie wchodzić i schodzić po kilku kondygnacjach schodów, nawet w wieku dorosłym, ze względu na duże obciążenie ich kości i stawów. A co zrobić, gdy pies jest chory lub gdy nie może już wchodzić i schodzić po schodach jako senior?

Należy również pamiętać, że wiele osób boi się owczarków niemieckich. Pies w mieszkaniu powinien być więc szczególnie dobrze wychowany. Szczekanie też może okazać się problemem w budynku mieszkalnym, jeśli pies jest źle wychowany i ma silny instynkt stróżujący.

Wierność i przywiązanie

Owczarek jest bardzo lojalny i oddany swojemu właścicielowi i jest uważany za psa, który obdarza wiernością i miłością szczególnie jedną osobę.

Instynkt łowiecki

Jak wiele ras psów, owczarek niemiecki ma instynkt łowiecki, ale można nad nim zapanować poprzez konsekwentne wychowanie. Dobre szkolenie od szczeniaka jest najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu.

Znoszenie samotności

Jeśli od małego przyzwyczajaliśmy owczarka do zostawania w samotności bez lęków, nie będzie miał z tym problemu w dorosłym życiu.

Zasadniczo nie powinno się zostawiać psów samych na dłużej niż cztery godziny.

Szczekanie

Owczarki niemieckie są przeważnie bardzo czujne, leży to w ich naturze ze względu na ich historię. Niektóre owczarki często szczekają w miejscach publicznych, o ile nie zostały nauczone dobrych manier. Dlatego tak ważne jest nauczenie owczarka dobrych manier.

Czujność

Ze względu na swoją historię i pochodzenie, owczarek jest bardzo czujny i po odpowiednim wyszkoleniu doskonale sprawdza się w roli obrońcy.

Obrońca

Owczarki są bardzo czujne i jako psy dość dużych rozmiarów, potrafią bardzo dobrze bronić swoich ludzi.

Inne psy

Jak w przypadku wszystkich ras psów, wczesna socjalizacja z wieloma pozytywnymi doświadczeniami jest najważniejszym warunkiem dobrego dogadywania się z innymi psami.

Owczarki niemieckie jako szczenięta powinny mieć wczesny i swobodny kontakt ze swoimi pobratymcami, oczywiście najlepiej dobrze wychowanymi. Niestety psy szybko zapamiętują złe doświadczenia, a to może prowadzić do niepożądanych zachowań.

Z natury owczarek niemiecki nie ma tendencji do uciskania innych psów. Jednak w razie konfliktu nie pozwoli sobie „w kaszę dmuchać”, co w przypadku silnych i pewnych siebie owczarków może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji.

Inne zwierzęta

Przy odpowiednio wczesnej socjalizacji owczarka można również przyzwyczaić do życia z innymi zwierzętami domowymi.

Jednak instynkt łowiecki owczarka w połączeniu z jego rozmiarem może stanowić zagrożenie dla innych zwierząt. Są owczarki, które tulą się z kotami w swoim domu, a także takie, które rozszarpują i zabijają króliki w gospodarstwie domowym, gdy tylko znajdą ku temu okazję.

Dzieci

Dobrze zsocjalizowany i wychowany owczarek niemiecki jest bardzo miłym psem rodzinnym i świetnie dogaduje się z dziećmi.

Jednak ze względu na jego wielkość należy uważać, żeby nie przewrócił dzieci. Dzieci nigdy nie powinny zostawać same z psami. Należy również zadbać o to, żeby poprzez konsekwentne wychowanie zapanować nad instynktem stróża i obrońcy u owczarka, np. kiedy z wizytą przyjdą inne dzieci.

W statystyce pogryzień dzieci z USA z lat 1994-2003, urazy spowodowane pogryzieniem dzieci przez owczarki niemieckie z ich otoczenia występowały niestety nad wyraz często.

Obcy

Ponieważ owczarek niemiecki jest psem stróżującym i obronnym, na początku zawsze przygląda się nieznajomym dość podejrzliwie i ma tendencję do pilnowania domu. Dobra socjalizacja z ludźmi od okresu szczenięcego jest niezwykle ważna, podobnie jak dobre szkolenie.

Krótka charakterystyka

Charakter
Inteligencja
Koncentracja
Energia
Szkolenie
Wierność
Szczekanie
Czujność
Odpowiedni
do mieszkania
na polowanie
Znoszenie samotności
Obrońca
dla początkujących
Dobrze dogaduje się z
innymi psami
innymi zwierzętami
dziećmi
obcymi

Zdrowie i pielęgnacja

Problemy ze stawami i krótsze życie

Pierwotnie owczarki niemieckie były zdrową i wytrzymałą rasą psów, ale z powodu błędnych decyzji hodowlanych (opadające plecy), a także z powodu pesudohodowli, wśród owczarków pojawiało się coraz więcej chorób. Obecnie znanych jest prawie 80 chorób genetycznych u owczarka niemieckiego.

W hodowli powinno się unikać wad dziedzicznych i chorób. Jednak wielka popularność owczarków prowadziła do chciwości i chęci zysku pseudohodowców, którzy nie dbali o zdrowie psów.

Hodowle te stawiały głównie na wygląd zewnętrzny, na opadające plecy, zamiast rozwijać wspaniałe cechy owczarka jako aktywnego psa użytkowego. Taka hodowla prowadziła do rozwoju wielu chorób.

Niestety, poważna dysplazja stawów biodrowych jest często i słusznie kojarzona z owczarkiem niemieckim. Niestety nie wyeliminowano tej choroby z hodowli. Hodowla w NRD była bardziej konsekwentna i zdrowszy materiał genetyczny z NRD został później włączony do hodowli zachodnioniemieckiej, ale psy z dysplazją nadal są oficjalnie dopuszczane do hodowli. Dzieje się tak dlatego, że zachodnioniemiecka hodowla nadal preferuje psy z chorymi, opadającymi plecami, co jest naprawdę karygodne oraz okrutne dla zwierząt.

Ze względu na liczne choroby, średnia długość życia owczarka niemieckiego jest poniżej średniej u porównywalnych ras psów.

Dlatego przy zakupie owczarka należy zwracać baczną uwagę na wyniki badań rodziców i dziadków.

Wytrzymałość

Zdrowy owczarek niemiecki jest psem niezwykle wytrzymałym i aktywnym. Ze względu na wiele chorób, które mogą wystąpić u tej rasy, średnia długość życia owczarka niemieckiego jest niższa niż w przypadku innych porównywalnych ras psów.

Choroby

Następujące choroby występują częściej u owczarków niemieckich niż u innych ras psów. Wiele z nich można wykryć za pomocą zlecanych przez renomowanych hodowców, wykluczyć chore psy z hodowli. Badania te nie wykluczają całkowicie wystąpienia choroby, ale znacznie zmniejszają ryzyko.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie owczarka niemieckiego?

Wiele owczarków niemieckich z hodowli dotkniętych jest chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby kupować psy tylko od hodowców, którzy mogą udokumentować badania weterynaryjne swoich psów hodowlanych. W oficjalnych związkach hodowlanych nadal możliwa jest hodowla z dysplazją, dlatego należy dokładnie przeanalizować wyniki badań. Poproś o pokazanie świadectw zdrowia i wyników badań rodziców. Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące choroby:

Czasami bardzo bolesne dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego są najważniejszym problemem zdrowotnym u owczarków niemieckich, co doprowadziło do tego, że owczarek niemiecki jest coraz rzadziej wykorzystywany jako pies użytkowy. Nie tylko jego chód jest zaburzony przez pochyłą linię grzbietu, pojawiają się również inne bolesne obrazy kliniczne:

 • Dysplazja stawu biodrowego
 • Zwiększone napięcie mięśni
 • Dysplazja stawu łokciowego
 • Zwyrodnieniowe zwężenie kanału lędźwiowo-krzyżowego to ucisk korzeni nerwowych na końcu rdzenia kręgowego spowodowany procesami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie. Choroby krążków międzykręgowych zwykle poprzedzają ten stan.  
 • Osteochondroza to inaczej martwica chrzęstno-kostna, polega ona na zaburzeniu kostnienia śródchrzęstnego. 

Bardzo problematyczne jest to, że FCI w swoim wzorcu nadal ma lekko opadający zad, pod kątem około 23 stopni do poziomu i że ta cecha jest pozytywnie oceniana na wystawach bez względu na stan zdrowia psa. 

Inne choroby, które występują u owczarków częściej niż u innych ras psów to: 

 • Zespół przedsionkowy
 • Nieswoiste zapalenie jelit
 • Niewydolność trzustki 
 • Mielopatia zwyrodnieniowa
 • Głębokie ropne zapalenie skóry owczarków niemieckich
 • Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki
 • Karłowatość przysadkowa
 • Hiperurykozuria (hyperuricuria)
 • Spondyloza
 • Nowotwory, takie jak nowotwory komórek tucznych

Ze względu na te liczne choroby, średnia długość życia owczarka niemieckiego jest poniżej średniej u porównywalnych ras psów.

Znoszenie upału

Pomimo gęstej sierści owczarki dobrze radzą sobie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Wytrzymują nawet wilgotne upały dżungli. W upalne dni należy je jednak oszczędzać.

Znoszenie zimna

Owczarki niemieckie mają gęstą sierść z podszerstkiem i bardzo dobrze znoszą zimno. Uwielbiają spacery po śniegu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka nie jest bardzo wymagająca. Gęsta, nie przepuszczająca wody sierść musi być od czasu do czasu szczotkowana. Podczas wymiany sierści na letnią, należy ją bardzo dokładnie i częściej szczotkować, ponieważ owczarki mają tendencję do obfitego linienia.

Pazury, jak u wszystkich psów, powinny być regularnie sprawdzane i w razie potrzeby przycinane.
Pielęgnacja oczu, uszu i zębów powinna być sprawą oczywistą u każdego psa.

Kąpiel

Owczarki nie muszą być regularnie kąpane. Jeśli jednak śmierdzą, bo sierść zbytnio się przetłuściła lub pies tarzał się w czymś śmierdzącym, to z punktu widzenia właściciela kąpiel jest po prostu konieczna.

Tłusta warstwa chroni jednak psa i tym samym spełnia swoją funkcję. Należy używać szamponu dla psów, który zawiera jak najbardziej naturalne składniki i jest dostosowany do wartości pH skóry psa. Szampon dla ludzi nie jest odpowiedni dla psów.

Czesanie i szczotkowanie

Owczarek niemiecki zrzuca sierść, zwłaszcza podczas pory linienia. Normalnie wystarcza cotygodniowe szczotkowanie, podczas linienia na wiosnę lub jesienią gęsta sierść wymaga więcej pielęgnacji. W tym czasie przydatne może być energiczne wyczesywanie podszerstka co 2-3 dni odpowiednim narzędziem pielęgnacyjnym, takim jak głęboki grzebień z lekko zakrzywionymi końcami i usuwanie martwych włosów. Następnie można ponownie wyszczotkować włosy zwykłą szczotką, aby usunąć ostatnie włosy.

Linienie

Owczarek niemiecki ma tendencję do linienia, szczególnie nasila się to podczas okresowej wymiany sierści.

Strzyżenie i trymowanie

Owczarek niemiecki nie musi być strzyżony ani trymowany.

Odpowiedni dla alergików

Owczarek ma gęsty podszerstek, który podlega wymianie na wiosnę i jesienią. Nie jest to jedna z ras psów „hipoalergicznych”, które wywołują mniej alergii u ludzi. Wręcz przeciwnie, owczarki niemieckie zrzucają bardzo dużo sierści, zwłaszcza podczas okresu linienia.

Żadna rasa psów nie jest jednak w 100% hipoalergiczna.

Ślinienie się

Owczarki mają długi pysk i nie mają tendencji do ślinienia się.

Zdrowie i pielęgnacja w skrócie

Zdrowie
Wytrzymałość
Znoszenie upału
Znoszenie zimna
Choroby
Dla alergików
Pielęgnacja
Kąpiel
Czesanie
Linienie
Strzyżenie
Ślinienie się

Żywienie

Zbilansowane i naturalne odżywianie - unikaj nadwagi i zbyt szybkiego wzrostu

Dieta owczarka, podobnie jak wszystkich żywych stworzeń, ma bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Dlatego należy zadbać o indywidualnie dopasowaną, odpowiednią, zbilansowaną i jak najbardziej naturalną dietę.

Szczególnie w przypadku psów dużych ras należy uważać, aby szczenięta i młode psy nie rosły zbyt szybko, ponieważ stawy i kości mogą nie rozwijać się zdrowo. Powolna krzywa wzrostu jest szczególnie ważna u psów.

Owczarki nie są bardziej łakome niż inne rasy psów, ale mogą mieć tendencję do nadwagi. Odpowiedzialny właściciel powinien więc zadbać o to, aby pies utrzymywał zdrową wagę, spożywając jednocześnie wszystkie ważne składniki odżywcze w optymalnych ilościach i rodzajach. Szczególnie u owczarków niemieckich, które nie mają zdrowych stawów, należy bardzo uważać na nadwagę, aby stawy nie ucierpiały jeszcze bardziej.

Łakomstwo

Owczarki nie są szczególnie żarłoczne, ale mogą mieć tendencję do nadwagi. Zawsze należy unikać nadwagi, zwłaszcza u psów dużych i ciężkich.

Wygląd

Dobrze umięśniony pies średniej wielkości

Owczarek niemiecki jest średniej wielkości, silny i dobrze umięśniony, ma nieco wydłużoną, lecz zwartą sylwetkę. Owczarki niemieckie osiągają wysokość 55-65 cm i wagę ok. 22-32 kg.

Owczarki niemieckie występują w trzech odmianach maści. Najczęściej występują w kolorze czarnym z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym, ale dopuszczalne są również psy jednolicie czarne lub szare z ciemnymi znaczeniami i czarnym umaszczeniem na grzbiecie i pysku.

Z kolei białe psy pasterskie nie są zaliczane do owczarków niemieckich i stanowią odrębną rasę uznaną przez FCI (biały owczarek szwajcarski).

Owczarki mają stojące uszy oraz stosunkowo długi i owłosiony ogon. Nos musi być czarny.

Kolor oczu

Oczy owczarka niemieckiego powinny być jak najbardziej ciemnobrązowe.

Sierść

Owczarek niemiecki hodowany jest w odmianie krótkowłosej i długowłosej z dość gęstym podszerstkiem, który chroni go przed warunkami atmosferycznymi, zimnem, a także przed upałem. Stosunkowo obficie linieje i nie jest psem hipoalergicznym.

Dwie oficjalnie uznane odmiany szaty owczarka niemieckiego:

 1. Odmiana krótkowłosa - Stockhaar (częsta)
  W przypadku tej najczęściej spotykanej odmiany, włos okrywowy jest bardzo gęsty, raczej szorstki, twardy i ściśle przylegający. Podszerstek jest dość gęsty. 
 2. Odmiana długowłosa - Langstockhaar (rzadsza)
  W odmianie długowłosej, która została uznana dopiero w 2008 roku, włos okrywowy jest długi, miękki i niezbyt ściśle przylegający, dłuższy włos na uszach i kończynach, obficie owłosiony ogon, z wiszącym włosem. Podszerstek jest także dość gęsty.

Maść

Zgodnie ze wzorcem hodowlanym, maść owczarka niemieckiego może występować w trzech następujących odmianach:

 1. Czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym
 2. Jednolicie czarna
 3. Szara z maską

Mała, nierzucająca się w oczy, biała plamka na piersi i jaśniejsza maść na wewnętrznej stronie nóg dopuszczalne, ale niepożądane. Nos powinien być zawsze czarny, bez względu na umaszczenie.

Białe owczarki nie są uznawane przez wzorzec hodowlany owczarka niemieckiego. Są one odrębną rasą psów: biały owczarek szwajcarski.

Historia i pochodzenie

Jedna z najbardziej rozpoznawanych ras psów na świecie

Wzorzec FCI

Numer: 166

Pochodzenie

Niemcy

Historia

Owczarek niemiecki należy do najbardziej popularnych i znanych na całym świecie ras psów ze względu na swoją wszechstronność, inteligencję i sportowy charakter. W USA przedstawiciele tej rasy już w latach 20. ubiegłego wieku robili karierę jako gwiazdy filmowe dzięki swojej inteligencji i podatności na szkolenie.

Owczarek niemiecki wywodzi się od niemieckich psów pasterskich i ze względu na swoją inteligencję, chęć uczenia się i czujność szybko rozpoczął karierę jako pies policyjny i wojskowy.

Historię hodowli tej rasy można odtworzyć dość dokładnie.

Pierwotnie pies pasterski: samodzielny, czujny, aktywny

Przodkowie owczarka niemieckiego wywodzą się od krótkowłosych psów pasterskich z Niemiec, jakie występowały również w pozostałej części Europy i od których wywodzą się późniejsze rasy psów. Owczarek staroniemiecki, na przykład, również wywodzi się od tych niemieckich psów pasterskich, ale innych odmian.

Psy pasterskie, podobne jak rottweiler, miały za zadanie nie tylko zaganiać i przepędzać bydło, ale także pilnować go i chronić pasterzy oraz ich dobytek przed złodziejami. Dlatego też czujne, aktywne, samodzielne i odważne zachowanie pierwotnych psów pasterskich jest również silnie zakorzenione w owczarku i było później kontynuowane w hodowli.

W 1899 roku rotmistrz Max von Stephanitz i Artur Meyer rozpoczynają regularną hodowlę

Ponieważ wiemy bardzo dokładnie, kiedy i gdzie rozpoczęto hodowlę owczarków niemieckich, możemy również ustalić, że hodowla tej rasy powstała przede wszystkim z psów pochodzących z południowych i środkowych Niemiec (Turyngia i Wirtembergia). Za „ojca rasy” uważa się ówczesnego rotmistrza Maxa von Stephanitza (1864-1936), który wraz ze swoim przyjacielem Arturem Mayerem rozpoczął planową hodowlę owczarków niemieckich i 22 kwietnia 1899 r. założył Verein für Deutsche Schäferhunde (Klub Owczarków Niemieckich), którego przewodniczącym pozostał prawie aż do swojej śmierci.

Rodzice wszystkich rasowych owczarków niemieckich: Horand i Mari von Grafrath, Luchs von Sparwasser

W dniu 3 kwietnia 1897 roku Max von Stephanitz nabył pierwszą sukę hodowlaną o imieniu „Freya von Grafrath”, a 15 stycznia 1898 roku kupił trzyletniego wówczas „Hektora von Linksrhein”, którego przemianowano na „Horanda von Grafrath” i który został pierwszym psem pasterskim wpisanym do księgi hodowlanej. Jego brat „Luchs von Sparwasser” i „Mari von Grafrath” są również protoplastami rasy.

Ponieważ na początku XX wieku, ze względu na zmniejszającą się liczbę stad owiec w Niemczech, psy pasterskie nie cieszyły się już tak dużym zainteresowaniem, Max von Stephanitz propagował wykorzystanie owczarka niemieckiego jako psa policyjnego i wojskowego i robił to z dużym powodzeniem.

Już w czasie I wojny światowej owczarek niemiecki cieszył się złą sławą

Owczarek niemiecki postrzegany był nie tylko jako kwintesencja niemieckości, ale także jako pies gotowy do walki i odważny. W czasie I wojny światowej w armii niemieckiej służyło około 48 000 owczarków niemieckich. Dowódcy armii niemieckiej w czasie I wojny światowej, Hindenburg i Ludendorff, mieli owczarki niemieckie. Po I wojnie światowej w ramach reparacji dla mieszkańców zniszczonych terenów do Francji trafiło 26 tys. psów.

Już podczas pierwszej wojny światowej reputacja owczarka niemieckiego uległa takiemu pogorszeniu, że Francuzi woleli nazywać tę rasę „Chien berger d'Alsace”, co Anglicy przejęli bardzo chętnie i szybko. I właśnie dlatego w Anglii psy tej rasy nadal często nazywane są „owczarkami alzackimi”. Dopiero w 1977 roku nazwa „owczarek alzacki” została oficjalnie wycofana przez brytyjskie organizacje kynologiczne. Również Amerykanie po I wojnie światowej po prostu zrezygnowali z pierwszego członu nazwy rasy i nazywali je po prostu „owczarkami”.

„Rin Tin Tin“ przynosi sławę owczarkom niemieckim w USA

Rin Tin Tin (1918-1932), albo „Rinty”, był owczarkiem niemieckim, który wystąpił w 26 filmach w latach dwudziestych XX wieku i przyczynił się do wielkiej popularności i sławy owczarka niemieckiego w USA i na całym świecie. Rin Tin Tin został odnaleziony w gruzach przez żołnierza o nazwisku Lee Duncan, który zabrał go do USA. Podobno przy jego śmierci była obecna gwiazda filmowa Jean Harlow. O jego psim życiu nakręcono nawet film: „Rin Tin Tin - Psi bohater”.

Nawiasem mówiąc, imię to było później także inspiracją dla niezbyt mądrego psa stróżującego z komiksów o Lucky Luke'u: „Rantanplan” (w polskiej wersji „Bzik”) był absolutnym przeciwieństwem sprytnego Rin Tin Tina.

Owczarek niemiecki „Strongheart” odcisnął nawet swoje łapy we własnej gwieździe w Alei Sław

„Strongheart” (1917-1929) to kolejny owczarek niemiecki, który zrobił karierę filmową w USA i pozostawił odcisk swojej łapy w Alei Sław w Los Angeles. Zginął tragicznie w wyniku poparzeń od upadającej lampy filmowej podczas kręcenia filmu.

Owczarek niemiecki i propaganda Trzeciej Rzeszy

Adolf Hitler (1889-1945) posiadał w swoim życiu kilka owczarków, które często nosiły te same imiona. Trzy suczki otrzymały więc imię Blondi, a trzy samce Wolf. Największą sławę zyskała jego ostatnia suczka Blondi. Zanim popełnił samobójstwo, kazał otruć Blondi i jej syna Wolfa. Również inni hitlerowcy, w tym Himmler, byli właścicielami owczarków, a nazistowska propaganda chętnie posługiwała się wizerunkiem dzikiego wilka. Około 30 000 owczarków niemieckich służyło w czasie II wojny światowej, większość z nich z niej nie wróciła.

Różne linie hodowlane w Niemczech Zachodnich i Wschodnich

Wraz z podziałem Niemiec na Niemcy Wschodnie i Zachodnie (1949-1990) rozdzielone zostały również linie hodowlane owczarka niemieckiego. Hodowla wschodnioniemiecka w NRD kładła duży nacisk na wyeliminowanie choroby stawów - dysplazji stawów biodrowych. Od 1979 roku linia NRD hodowała wyłącznie psy wolne od dysplazji, tak że w 1984 roku rasa była już w około 94% wolna od tej choroby. Psy z linii NRD mają prosty grzbiet, są bardziej atletycznej i smukłej budowy. Często mają też ciemniejsze zabarwienie.

Hodowla bez dysplazji stawów biodrowych nie była niestety prowadzona w dawnej linii zachodnioniemieckiej: zezwalano na hodowlę z psami, które mają nieznaczną lub umiarkowaną dysplazję.

Obie linie zostały ponownie połączone po zjednoczeniu, co niestety doprowadziło również do krzyżowania dawnych linii NRD, na które nie było teraz dużego zapotrzebowania, z chorymi psami.

Pies pracujący, obronny i do towarzystwa

W dzisiejszych czasach owczarek niemiecki jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów: jako pies ratowniczy, jako pies policyjny i wojskowy, jako pies stróżujący i przewodnik oraz oczywiście jako pies towarzyszący i rodzinny.

Owczarek niemiecki - podsumowanie

Owczarek niemiecki jest inteligentnym, czujnym, chętnym do nauki i dość dużym psem, który jednak często cieszy się złą sławą. Wilczur wymaga konsekwentnego i pełnego miłości wychowania i z pewnością nie jest psem dla początkujących. Jako pies wszechstronny, jest jedną z najpopularniejszych ras psów użytkowych, z silnym instynktem stróża. W zależności od linii hodowlanej kładzie się nacisk na różne cechy. Ponieważ ten popularny pies jest niezwykle podatny na choroby, przed zakupem należy znaleźć odpowiedzialnego hodowcę, który wyklucza z hodowli psy z dysplazją stawów biodrowych.

Przepisy

Jeśli chcesz zabrać owczarka niemieckiego ze sobą do samolotu, jest to możliwe w luku bagażowym tylko po wcześniejszym uzgodnieniu.

DigiDogs w innych krajach i językach:
Copyright © 2021 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności