Rośliny trujące dla psów od A do Z
Nasz wykaz zawiera opisy ponad 100 roślin trujących dla psów ze zdjęciami, objawami zatrucia i sposobami leczenia. Stale uzupełniamy nasz spis i będziemy wdzięczni za sugestie odnośnie dalszych roślin.
UWAGA: Jeśli zauważysz u twojego psa objawy zatrucia, oznacza to zawsze nagły przypadek! Czas może zdecydować o szansie na przeżycie. Natychmiast zadzwoń do swojego weterynarza lub na pogotowie weterynaryjne i upewnij się, że przyjmuje tam lekarz, do którego niezwłocznie udaj się ze swoim psem. W terapii weterynarzowi pomoże wiedza, jaką rośliną zatruł się pies.
Nowe rośliny w naszym wykazie
Rośliny nowo dodane do naszego katalogu roślin trujących.
Produkty trujące dla psa - wersja do druku

Przygotowaliśmy zestawienie produktów spożywczych trujących dla psów na jednej stronie z ilustracjami. Można je pobrać w kolorze lub w wersji czarno-białej.
Wystarczy kliknąć na wybrany link poniżej, wydrukować dokument PDF i powiesić go na lodówce. Dzięki temu nikt z domowników nie zapomni, które pokarmy są toksyczne dla psa:
Najbardziej trujące rośliny w lesie i na łące
Do roślin trujących dla psów należą niektóre z najbardziej znanych drzew, takie jak dąb i kasztanowiec. Zwłaszcza jesienią ich owoce leżące na ziemi mogą powodować zatrucia u psów. My sami odnosimy się do większości grzybów z rezerwą i nigdy nie pomyślelibyśmy o ich zjedzeniu. Ale dotyczy to także naszych psów! Wśród grzybów znajdują się gatunki bardzo silnie trujące dla psów.
Te rośliny są bardzo trujące dla psów
Nawet niewielka dawka tych bardzo trujących dla psów roślin może prowadzić do ciężkich objawów zatrucia. Te trujące rośliny można spotkać w ogrodach, parkach lub w lasach i na łąkach. Należą do nich drzewa, krzewy, paprocie, grzyby i rośliny kwitnące. W przypadku tych roślin należy szczególnie pilnować psa, żeby ich nie zjadał, a nawet nie skubał.
Kwiaty trujące dla psów w ogrodzie, doniczce i wazonie
Te popularne kwiaty mogą niestety stanowić zagrożenie dla psów. Barwne kwiaty wnoszą kolor do naszego życia, czy jako bukiet w wazonie, czy jako roślina doniczkowa w pokoju, czy też jako roślina ogrodowa. Ale wiele popularnych kwiatów jest trujących. Dopilnuj również, żeby pies nigdy nie pił wody z wazonów lub podstawek pod doniczki z kwiatami.
Te rośliny trujące dla psów musisz znać, żeby uniknąć zatrucia u psa
W naszych domach, ogrodach, w lasach i parkach występuje niestety wiele popularnych roślin, które są trujące dla psów. Zatrucia są szczególnie niebezpieczne dla szczeniąt oraz młodych psów, ale ciekawskie i rozbawione dorosłe psy również często biorą do pyska patyki, owoce i inne części roślin.
Znając rośliny trujące dla psów, możesz zapobiec zatruciu. Jeśli jednak twój pies mimo wszystko się zatruje, dla weterynarza bardzo istotna będzie informacja, o jaką roślinę chodzi.
Na tej stronie przedstawiamy rośliny pokojowe, kwiaty, drzewa, krzewy i grzyby, które mogą być niebezpieczne dla psów. Przygotowaliśmy charakterystyki ponad 100 trujących roślin ze zdjęciami, opisami, możliwymi objawami zatrucia oraz wskazówkami, co robić w przypadku zatrucia.
Czy psy instynktownie unikają roślin, które są dla nich trujące?
Wielu właścicieli psów zakłada, że psy instynktownie unikają roślin, które są dla nich trujące. Wilki żyjące dziko z pewnością nadal doskonale wiedzą, które rośliny są dla nich szkodliwe, a które dobroczynne. Nasze udomowione psy jednak nie zawsze instynktownie mają taką wiedzę, czego dowodem są niestety liczne przypadki zatruć zgłaszane weterynarzom. Wynika to z pewnością również z faktu, że w ich otoczeniu występują również rośliny, które wcale nie są tu rodzime. Na ryzyko narażone są zwłaszcza szczenięta i młode psy, które z ciekawością biorą wszystko do pyska, smakują, skubią i niestety także połykają. Ale nawet dorosłe żywe i figlarne psy zbierają patyki i liście i skubią trawę podczas spacerów lub w ogrodzie. Nawet jeśli twój pies jest dobrze wychowany i nie je niczego dziwnego, może połknąć coś trującego podczas zabawy na świeżym powietrzu.
Usuń trujące rośliny z otoczenia szczeniąt i młodych psów
Najbezpieczniejszą taktyką jest usunięcie trujących roślin z otoczenia szczeniąt i młodych psów. Przynajmniej tam, gdzie to możliwe. Rośliny domowe można przenieść na bezpieczną odległość, a przy zakupie nowych roślin domowych można wybierać tylko te, które są bezpieczne dla psów. Uwaga: Woda w podstawkach doniczek roślin trujących może również być zagrożeniem dla naszych psów. Z ogrodu nie zawsze da się usunąć wszystkie trujące rośliny, a sadzenie w ogrodzie wyłącznie całkowicie bezpiecznych roślin jest niemal iluzoryczne. Ale może da się usunąć szczególnie trujące rośliny? Ja na przykład wyrwałam wszystkie cisy, które rosły w moim ogrodzie, ponieważ mój pies, gdy był szczeniakiem, wyrywał je w zabawie.
Unikanie zatruć - zapobieganie przez szkolenie
Podczas spaceru dobrze mieć psa zawsze na oku. Szkolenie psa, aby nie brał nic nieznanego do pyska, albo, jeśli już się to zdarzy, wypluł to na komendę, może uratować mu życie. Liczne drzewa, krzewy, kwiaty i rośliny domowe, które często występują w naszym kraju, są trujące dla psów. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak trujące dla ich psów mogą być rośliny w ich domu, ogrodzie czy lesie. Dlatego dobrze jest znać rośliny trujące i objawy zatrucia. Do roślin trujących dla psów należą zarówno drzewa takie jak kasztanowiec, jodła pospolita i robinia. Popularne krzewy na żywopłoty, takie jak tuje, cisy i wawrzyny mogą również powodować zatrucia u psów. Do roślin trujących należą także popularne kwiaty, takie jak konwalia i tulipan. Rośliny domowe takie jak fikus, poinsecja i cyklamen również mogą być niebezpieczne dla psów.
Rozpoznawanie objawów zatrucia: Jakie są objawy zatrucia u psów?
Objawy zatrucia mogą się znacznie różnić w zależności od trucizny i dawki, a także czasu, jaki upłynął od spożycia trucizny. Ogólny stan psa może również wpływać na intensywność objawów.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy zatrucia u psów?
Niestety, nie ma ogólnej odpowiedzi na to pytanie. Wystąpienie objawów zależy od trucizny, dawki i danego psa. W wielu przypadkach pierwsze objawy pojawiają się już po kilku minutach od spożycia trucizny. Ale na przykład po spożyciu trutki na szczury pierwsze objawy pojawiają się z opóźnieniem kilku dni.
Następujące objawy mogą wystąpić, jeżeli doszło do zatrucia psa:
- Problemy żołądkowe i jelitowe
Przykłady: nudności, ślinotok, wymioty, biegunka, ból brzucha - Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (tzw. objawy neurologiczne)
Przykłady: ataksja, drgawki, niestabilna postawa lub chód, skurcze mięśni, skurcze, paraliż - Problemy z oddychaniem
Przykłady: utrudnione oddychanie, duszności, szybkie lub bardzo wolne oddychanie - Zaburzenia świadomości
Przykłady: dezorientacja, brak reakcji, utrata przytomności, a w najcięższych przypadkach: śpiączka - Napięcie
Przykłady: niepokój, pobudzenie, może objawiać się ciągłym wstawaniem, kładzeniem się, chodzeniem - Problemy z sercem i krążeniem
Przykłady: przyspieszone bicie serca, zbyt wolne bicie serca, arytmia serca, osłabienie, zaburzenia krążenia, apatia - Zaburzenia pracy oczu
Przykłady: znacznie rozszerzone lub zwężone źrenice, może to dotyczyć tylko jednej źrenicy; możliwe jest zażółcenie białek oczu, np. z powodu żółtaczki - Krwawienie, zaburzenia krzepnięcia krwi
Mogą się objawiać np. krwawymi wymiotami, krwawą biegunką lub krwawym moczem. Krwawienie z dziąseł, krwawienie pod skórą objawia się zaczerwienionymi plamami skórnymi. Krwawienie z ran nie daje się zatamować.
Identyfikacja trującej rośliny może być bardzo ważna w przypadku zatruć
W przypadku zatrucia, które miejmy nadzieję nigdy nie nastąpi, bardzo pomocne w doborze odpowiedniej terapii jest ustalenie przyczyny. Jeśli umiesz powiedzieć lekarzowi weterynarii, czym prawdopodobnie zatruł się twój pies, może on szybciej rozpocząć właściwe leczenie.
Uwaga: Staraliśmy się stworzyć jak najbardziej przydatną listę roślin trujących dla psów. Zawiera ona opisy wielu roślin występujących w Europie, które są trujące dla psów i stale ją uzupełniamy. Nasze artykuły i porady dotyczące terapii nigdy nie zastąpią wizyty u weterynarza. Nie ma gwarancji na poprawność wypowiedzi medycznych. Jeśli zauważysz, że czegoś brakuje, wyślij nam proszę wiadomość e-mail. Za wszelkie komentarze i wskazówki jesteśmy zawsze bardzo wdzięczni.
DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2023 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Über uns -
Stopka redakcyjna -
Polityka prywatności