Zdrowie

Pielęgnacja oczu psa - sposoby na zdrowe i piękne oczy psa

Oczy są bardzo ważnym narządem zmysłu u psów i mogą być dość wrażliwe na bodźce. Niektóre rasy psów nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji oczu, podczas gdy inne wymagają codziennej uwagi i są bardziej podatne na podrażnienia i choroby oczu.

Pielęgnacja oczu może zaradzić lekkim podrażnieniom przy pierwszych objawach łez lub wydzielin z oczu. Szczególnie ważne jest jednak, aby szybko rozpoznawać podrażnienia i pierwsze oznaki ewentualnych chorób oczu.

Dlatego należy uważnie obserwować oczy psa i w razie potrzeby regularnie je pielęgnować.

Spójrz mi głęboko w oczy!

Pielęgnacja oczu

7 porad, jak prawidłowo dbać o oczy psa

 

1. „Spójrz mi głęboko w oczy”: codzienna kontrola oczu

Dzięki bardzo krótkiej, codziennej kontroli oczu można wykryć zmiany, podrażnienia i ewentualne choroby oczu we wczesnym stadium.

Oczy zdrowego psa powinny być przejrzyste, niezaczerwienione i nie łzawić.

Łzawienie oka nie jest jeszcze powodem do niepokoju, jeśli łzy są czyste, a oko nie wygląda na podrażnione lub uszkodzone. Jeśli jednak objawy te nie znikną po 1-2 dniach stosowania delikatnej pielęgnacji oczu, należy na wszelki wypadek skonsultować się z lekarzem weterynarii.

2. W przypadku problemów z oczami - do weterynarza lepiej za wcześnie niż za późno

Poważne choroby oczu mogą zaczynać się niegroźnie od zaczerwienienia i łzawienia, ale szybko stają się bardzo niebezpieczne. Przykładowo w przypadku jaskry konieczne jest bardzo szybkie działanie, aby uratować wzrok. Dzieje się tak dlatego, że rosnące ciśnienie wewnątrzgałkowe prowadzi do trwałego uszkodzenia siatkówki i nerwu wzrokowego, jeśli nie jest leczone.

Dlatego, jeśli wystąpią problemy z oczami psa, lepiej nie czekać i w razie wątpliwości zawsze skonsultować się z weterynarzem.

Z tymi objawami należy udać się do weterynarza:

 • Oczy łzawią dłużej niż 1-2 dni mimo pielęgnacji
 • Oczy łzawią dłużej, a łzy nie są krystalicznie czyste
 • Wydzielina z oka jest mleczna, ropna (żółto-zielona) lub nawet krwawa
 • Oko jest zaczerwienione
 • Oko jest opuchnięte
 • Zmętnienie oczu (mleczno-białe)
 • Oko jest przymrużone lub pies mocno mruga (jest wrażliwy na światło i rozdrażniony)
 • Oczy się kleją
 • Oczy mocno łzawią
 • Oczy bolą, pieką lub swędzą: pies drapie oczy łapą, ociera oczy o podłogę
 • Nagły dyskomfort, wskazujący np. na ciało obce lub uraz
 • Masz wrażenie, że twój pies nie widzi prawidłowo (wpada na meble itp.)
 • Zły stan ogólny

Okulista dla psa

Jeśli pies ma ciągłe problemy z oczami i często nawracają u niego podrażnienia, stany zapalne i dolegliwości oczu, warto skonsultować się z weterynarzem okulistą. Istnieją bowiem również specjaliści od oczu dla psów. Są oni wyspecjalizowani w chorobach oczu i posiadają odpowiednie instrumenty i sprzęt do dokładniejszego zbadania oczu psa.

3. Poranne usuwanie „śpiochów” z oczu

Psy nie potrafią tak dobrze jak my wytrzeć porannych „śpiochów” z oczu. Aby zapobiec „jeżdżeniu po dywanie” lub używaniu do tego łap przez psa, dobrze jest codziennie rano usunąć śpiochy z jego oczu. W przeciwnym razie mogą stać się źródłem stanów zapalnych i są po prostu nieestetyczne i denerwujące.

Poranne śpiochy najlepiej zetrzeć czystą, wilgotną (i niestrzępiącą się) myjką, szmatką lub ściereczką. W tym celu należy przetrzeć każde oko świeżą szmatką, aby nie przenosić ewentualnych bakterii z jednego oka na drugie.

4. Pielęgnacja oczu za pomocą kropli do oczu

Mój pies ma łzawiące lub podrażnione oczy, co teraz?

Lekkie podrażnienia i zapalenie spojówek są często powodowane wiosną przez pyłki roślin, latem przez kurz, przeciągi lub kąpiele w zanieczyszczonej wodzie. W zimie suche powietrze z ogrzewania może szybko podrażnić oczy psa. Niektóre szczeniaki i młode psy mają podrażnione oczy, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty. Psy niektórych ras mają oczy, które łzawią szybciej niż inne. Na przykład, wiele ras małych lub krótkogłowych ma oczy, które są bardziej wyeksponowane lub ich przewód nosowo-łzowy jest zbyt wąski.

Z drugiej strony, rasy psów z oczami osadzonymi na zewnątrz, takie jak mopsy, mogą być również podatne na suche oczy, które warto regularnie nawilżać, aby zapobiegać zapaleniom.

Jeśli podrażnienie jest łagodne, można spróbować użyć kropli do oczu. Jeśli podrażnienie utrzymuje się dłużej lub objawy się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wskazówki dotyczące zakupu kropli do oczu

Krople do oczu: czyszczenie, nawilżanie i pielęgnacja

Dostępnych jest wiele różnych produktów do pielęgnacji oczu, ale należy upewnić się, że używamy naturalnych składników wysokiej jakości.

Niektóre krople do oczu dla psów zawierają alkohol, który może podrażniać oczy, oraz konserwanty, które uważane są za szkodliwe. Należy ich unikać. Z drugiej strony, istnieją krople do oczu z naturalnych składników, które od dawna są znane jako rośliny lecznicze dla oczu. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i nawilżające. Tutaj należy zwrócić uwagę na jakość produktu.

Krople do oczu dla psów: najnaturalniejsze i najtańsze rozwiązanie

Do czyszczenia, płukania i nawilżania oczu psa bardzo dobrze nadaje się sterylny izotoniczny roztwór soli fizjologicznej (0,9%). Można zakraplać go bezpośrednio do oczu, aby je trochę nawilżyć i wypłukać wszelkie ciała obce. Dopilnuj, aby butelka nie weszła w kontakt z oczami, aby nie dostały się do niej drobnoustroje.

Rośliny lecznicze i naturalne składniki w kroplach do oczu:

 • Świetlik łąkowy (świetlik lekarski)
  Pradawna roślina lecznicza na zapalenie spojówek lub jęczmień.
 • Oczar (Hamamelis)
  Działa przeciwzapalnie, łagodzi swędzenie i pieczenie.
 • Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
  Działa przeciwzapalnie i leczniczo.
 • Topola
  Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ale może powodować alergie u niektórych psów.
 • Rumianek pospolity
  Wyciąg z rumianku działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.
 • Hydrolat różany
  Ma działanie przeciwzapalne i nawilżające.
 • Malwa
  Ma działanie przeciwzapalne i nawilżające.
 • Aloes – ma działanie nawilżające i regenerujące.
 • Gliceryna – ma działanie nawilżające.
 • Hialuron – ma działanie nawilżające.

Obok świetlika na stany zapalne często stosuje się doustnie następujące rośliny: 

 • Sasanka zwyczajna
  Na swędzenie i żółto-zielonkawą wydzielinę z oczu.
 • Tojad
  Działa przeciwzapalnie po przebywaniu w przeciągu lub w przypadku obecności ciał obcych w oku.
 • Wilczomlecz
  Przy silnym swędzeniu oraz w celu nawilżenia i wzmocnienia błon śluzowych.

Uwaga: Absolutnie nie należy używać naparu z rumianku do czyszczenia oczu!

Rumianek jest odpowiedni jako roślina lecznicza do oczu, ale nie w postaci domowej herbaty rumiankowej. Napar z rumianku nie nadaje się do czyszczenia i pielęgnacji oczu. Dzieje się tak dlatego, że herbaty zawsze zawierają (nawet po odcedzeniu) małe cząstki rośliny, które z kolei mogą podrażniać oko. Dlatego unikaj rumianku lub innych herbatek domowej roboty do pielęgnacji oczu.

Wskazówka: Zwróć uwagę na termin przydatności do użycia i czystość kropli do oczu i maści do oczu.

Często lepiej jest, gdy krople do oczu i maści do oczu nie zawierają sztucznych konserwantów, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać oczy.

Dlatego wiele maści do oczu ma krótki okres przydatności do użycia. Nie należy przechowywać tubek, które zostały już otwarte po okresie leczenia i używać ich ponownie w późniejszym czasie, ponieważ mogły się w nich wytworzyć bakterie. Zasadniczo tubę z maścią należy dotykać tylko czystymi palcami lub przedmiotami. Zawsze czyść każde oko osobno, aby nie przenosić bakterii.

Krople do oczu są dostępne w małych ampułkach (nie jest zbyt ekologiczne rozwiązanie) lub w specjalnych pojemnikach, w których dłużej zachowują trwałość. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, aby otwór pojemnika nie został zabrudzony i nie miał kontaktu z okiem lub innymi częściami ciała, w przeciwnym razie mogą dostać się do niego bakterie.

5. Chroń oczy przed sierścią

W przypadku psów ras długowłosych lub takich, u których włos stale rośnie, sierść wokół oczu powinna być zawsze strzyżona na tyle krótko, aby nie przeszkadzała i nie podrażniała oczu psa. Ale są też psy długowłose, u których okrywa włosowa znajdująca się wysoko nad oczami pełni funkcję ochronną przed kurzem i nie dostaje się do oczu.

Niektórzy właściciele psów wolą spinki lub gumki do włosów, aby odgarnąć włosy psa z oczu.

6. Dieta na zdrowe oczy

Dla zdrowych oczu ważna jest przede wszystkim odpowiednia zawartość witaminy A (retinolu) w pożywieniu psa. Witamina A nie bez powodu nazywana jest witaminą oczu, ponieważ jest ona niezbędna do przekształcania energii świetlnej w impulsy nerwowe, które z kolei wywołują widzenie w mózgu. Niedobór witaminy A może również prowadzić na przykład do ślepoty nocnej.

Witamina A znajduje się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego:

 • Wątroba (17,900 μg/100g)
 • Nerki
 • Kurczak
 • Żółtko jaja
 • Olej z wątroby dorsza
 • Ryby morskie
 • Olej rybi

Ważną witaminą dla wzroku naszych psów, oprócz witaminy A, jest beta-karoten, który jest jej prowitaminą. Beta-karoten występuje w warzywach. Psy są w stanie przekształcić beta-karoten w witaminę A, nie jest jednak jasne, w jakim stopniu. Dodatkowo należy zadbać o dostarczenie w diecie cynku, ponieważ cynk jest niezbędny do tworzenia witaminy A z beta-karotenu. Proces ten może jednak zostać zahamowany przez azotany lub leki takie jak antybiotyki lub blokery kwasu żołądkowego.

Poniższe warzywa są bogate w beta-karoten, ale powinny być starannie ugotowane i/lub przetarte dla psa, aby mógł on wykorzystać zawarte w nich składniki odżywcze:

 • Marchew (9,800 µg/100g)
 • Słodkie ziemniaki (7,900 µg/100g)
 • Jarmuż (5,200 µg/100g)
 • Szpinak (4800 µg/100g)
 • Boćwina (3,500 µg/100g)
 • Roszponka (3900 µg/100g)

Wskazówka: Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach i dlatego powinna być zawsze podawana w połączeniu z tłuszczem.

 7. Zacieki i przebarwienia pod oczami psa

Niektóre psy cierpią na zwiększone łzawienie. Może to wynikać z tego, że produkują one zbyt dużo płynu łzowego lub z powodu zablokowania przewodu nosowo-łzowego. Wówczas płyn łzowy nie może już całkowicie odpłynąć przez nos i wypływa z oka na futro.

U psów o jasnym umaszczeniu, takich jak maltańczyki, na sierści pod oczami pojawiają się brązowe przebarwienia, które powstają na skutek działania płynu łzowego. Wygląda to nieestetycznie i może sprzyjać rozwojowi bakterii. Dlatego należy oczyszczać oczy i sierść pod oczami 1-2 razy dziennie.

W tym celu najlepiej jest użyć nowego wacika lub gładkiej ściereczki do każdego oka. Na rynku jest wiele produktów, które mają za zadanie usuwać zacieki pod oczami u psów. Jednak często zawierają one składniki drażniące. Dlatego najlepiej używać wyłącznie wody lub naturalnych środków czyszczących.

Nie wolno farbować ani rozjaśniać sierści!

Psy bardziej podatne na podrażnienia oczu

 • Małe psy (bliżej kurzu i brudu)
 • Rasy psów długowłosych, których sierść nie została skrócona:
 • Psy ras krótkogłowych często mają wyłupiaste oczy i zatkany kanał nosowo-oczny z powodu krótkich kuf. Włoski z fałdu nosowego mogą podrażniać oko. Na przykład:
 • Psy z genem merle mogą cierpieć z powodu wad rozwojowych oczu i wrażliwości na słońce (są na to okulary).

Podsumowanie: Co może podrażniać oczy psa?

 • Suche powietrze, gdy legowisko psa znajduje się w pobliżu kaloryfera
 • Przeciągi, na przykład w jadącym samochodzie, na motocyklu lub rowerze
 • Bakterie, np. po kąpieli w zbyt ciepłej wodzie latem
 • Alergie
 • Pyłki i kwiaty na wiosnę
 • Kurz i piasek w lecie
 • Dym z papierosów (uwaga: psy mogą zachorować na choroby płuc również przez bierne palenie!)
 • Ciała obce, takie jak ości kłos zbóż, kurz i włosy
 • Włosy, które kłują w oczy (zawsze obcinaj lub zwiąż)
 • Urazy mogą prowadzić do podrażnienia oka psa

 

Choroby oczu u psów: wczesne rozpoznawanie objawów

Następujące choroby oczu występują częściej w zależności od wieku, a także w zależności od rasy psa:  

 • Zapalenie spojówek i zapalenie spojówek młodych psów (występuje zwłaszcza u psów do 2. roku życia, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty).
 • Zapalenie rogówki
 • Zatkany przewód nosowo-łzowy, zatkane punkty łzowe - często występuje u psów ras krótkogłowych, takich jak mopsy, buldogi francuskie czy buldogi angielskie.
 • Dysplazja siatkówki - wrodzone wady rozwojowe siatkówki już u szczeniąt.
 • Postępujący zanik siatkówki - występuje szczególnie często u pudli, seterów, mastifów i jamników, ale także u wielu innych psów.
 • Jaskra - bardzo niebezpieczna choroba oczu, która wymaga szybkiego leczenia.
 • Zaćma (katarakta) - Zaćma może prowadzić do ślepoty z powodu zmętnienia soczewki. Owczarki australijskie, golden retrievery, labradory i husky syberyjskie są szczególnie narażone na wystąpienie zaćmy.
 • Ektropion, ektropium – odwinięcie powieki - szczególnie narażone na wystąpienie tej choroby są: mopsy, buldogi francuskie, boksery, setery angielskie, cocker spaniele, labradory, setery irlandzkie, bloodhoundy, bassety i podobne psy.
 • Entropion, entropium – podwinięcie powieki - szczególnie narażone na wystąpienie tej choroby są: posokowce, chow chow, dogi niemieckie, flat-coated retrievery, buldogi francuskie, buldogi angielskie.
 • Zespół suchego oka
 • Wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki (oko wiśniowe)
 • Nieprawidłowo rosnące rzęsy (do środku, za długie)
 • Zapalenie błony naczyniowej

Choroby oczu mogą być również objawem innych chorób, takich jak choroby zakaźne, nadciśnienie tętnicze lub leiszmanioza.

DigiDogs w innych krajach i językach:
Copyright © 2021 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności