Mak lekarski - wysoka toksyczność dla psów

Papaver somniferum wysoka

Mak lekarski jest rośliną jednoroczną, która osiąga wysokość od 40 cm do 1,4 m. Kwiaty mają średnicę od 4 do 6 cm i mogą być białe, żółte, różowe lub fioletowe. Okres kwitnienia przypada na lato, od lipca do sierpnia. Łodyga maku opiumowego jest bardzo owłosiona, a lekko pierzaste szarozielone liście są owalne. Mak lekarski należy do rodziny makowatych (Papaveraceae).

Roślina lecznicza czy narkotyk?

Mak lekarski jest jedną z najstarszych roślin uprawnych i od dawna był wykorzystywany jako roślina lecznicza o działaniu przeciwbólowym. Biały, mleczny sok zawiera wiele alkaloidów, z których najbardziej znane to morfina, kodeina i narkotyna. Do produkcji opium i morfiny wykorzystuje się odmiany maku lekarskiego o wysokiej zawartości morfiny. Jednak heroinę również można uzyskać z maku lekarskiego. Odmiany maku lekarskiego, które zawierają mało morfiny, są wykorzystywane do pozyskiwania maku na potrzeby przemysłu olejarskiego i piekarniczego.

Istnieje zatem zarówno legalna uprawa w celu produkcji produktów leczniczych lub spożywczych, jak i nielegalna uprawa w celu pozyskiwania opium. W Polsce mak lekarski uprawiany jest dla celów przemysłowych, leczniczych a także spożywczych.

Bliski krewny: mak polny

Mak polny jest blisko spokrewniony z makiem lekarskim i łatwo jest je pomylić. Mak polny jest znacznie mniej toksyczny i nie zawiera morfiny.


Mak lekarski - inne nazwy:
  • mak ogrodowy
  • mak uprawny
Pole białego maku lekarskiego

Mak lekarski - co zrobić, gdy pies zjadł tę roślinę?

Mak lekarski - jak trująca jest ta roślina?

Toksyczność:wysoka (wysoka)
Trujące części:Wszystkie części maku lekarskiego są trujące, ale najwięcej trucizny zawiera mleczny sok z torebki nasiennej i łodygi.
Trująca pora:-
Antidotum:Nalokson
ZATRUCIA WYMAGAJĄ SZYBKIEGO DZIAŁANIA:
Jeśli zauważysz u twojego psa objawy zatrucia, oznacza to zawsze nagły przypadek! Czas może zdecydować o szansie na przeżycie. Natychmiast zadzwoń do swojego weterynarza lub na pogotowie weterynaryjne i upewnij się, że przyjmuje tam lekarz, do którego niezwłocznie udaj się ze swoim psem. W terapii weterynarzowi pomoże wiedza, jaką rośliną zatruł się pies.

Mak lekarski - występowanie

Gatunek:kwiat, rośliny dzikie i ogrodowe
Występowanie:grunty rolne i pola, ogrody, łąki
Region:Azja, Europa
Kwitnienie:lato
Owocowanie:lato, jesień

Objawy

W przypadku zatrucia makiem lekarskim mogą wystąpić następujące objawy:

  • problemy z oddychaniem, duszności
  • niepokój
  • problemy żołądkowe i jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka
  • zwężone źrenice
  • senność, zmęczenie
  • skurcze, drgawki
  • spowolnienie bicia serca, ciśnienia krwi i oddychania
  • zgon z powodu porażenia układu oddechowego

Leczenie

W przypadku zatrucia, lekarz weterynarii zawsze będzie starał się usunąć truciznę z organizmu i złagodzić objawy zatrucia.

Istnieją różne metody usuwania trucizny z organizmu:

  1. WĘGIEL AKTYWNY (AKTYWOWANY): Podanie węgla aktywnego wiąże truciznę w żołądku. Podanie węgla powinno nastąpić w ciągu 2 godzin od spożycia trucizny, jeśli to możliwe, aby zapobiec przedostaniu się trucizny do krwiobiegu.
  2. ŚRODKI PRZECZYSZCZAJĄCE: Podawanie węgla aktywowanego może być połączone przez lekarza weterynarii ze środkiem przeczyszczającym.
  3. LEKI: Weterynarz może również lekami wywołać wymioty, aby usunąć toksyny z organizmu.

Jeśli pies ma problemy z oddychaniem, lekarz weterynarii rozważy podłączenie go do respiratora, aby umożliwić mu oddychanie. Ponadto lekarz weterynarii może podawać kroplówki oraz leki stabilizujące pracę serca i zapobiegające skurczom mięśni.

Więcej informacji na temat zatruć u psów można znaleźć tutaj:

Unikanie, rozpoznawanie i leczenie zatruć u psów

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2023 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Über uns - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności