Zdrowie

Ksylitol (cukier brzozowy) jest silnie trujący dla psów

Zamiennik cukru - ksylitol, znany również jako cukier brzozowy, staje się coraz bardziej popularny i coraz częściej można go spotkać w gospodarstwach domowych do słodzenia potraw i napojów. Wiele dostępnych w handlu produktów spożywczych i leków również zawiera ksylitol. Jednak niewiele osób wie, że ksylitol jest silnie toksyczny dla psów. Niestety, coraz więcej psów truje się ksylitolem. Można temu zapobiec. Dowiedz się tutaj, jak ksylitol wpływa na psy, co możesz zrobić, jeśli twój pies zjadł ksylitol i co zrobić, aby zapobiec zatruciu.

Opis

Słodzik ksylitol jest często spotykany w domu

Ksylitol to zamiennik cukru, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych bez cukru. W szczególności słodkie produkty dietetyczne lub produkty dla diabetyków często zawierają ksylitol. Ten biały proszek jest też coraz częściej stosowany w gospodarstwach domowych do słodzenia potraw i napojów. Dzieje się tak dlatego, że ksylitol ma taki sam słodki smak jak cukier, ale tylko około dwóch trzecich jego kalorii.

 • bezcukrowa guma do żucia
 • ciasta, czekolada, słodycze, dżemy bez cukru
 • budynie
 • cukierki witaminowe
 • cukierki miętowe
 • syrop na kaszel
 • leki (spray do nosa, środki do pielęgnacji skóry, środki wspomagające trawienie, środki nasenne itp.)
 • bezcukrowe leki homeopatyczne
 • pasta do zębów, płyn do płukania ust

Ksylitol to alkohol cukrowy otrzymywany metodami chemicznymi z drewna, często z włókien kory brzozy, ale także z włókien kukurydzy i innych gatunków drewna. Ksylitol jest często spotykany w gumach do żucia do pielęgnacji zębów, ponieważ jest stosowany w celu zapobiegania powstawaniu płytki nazębnej i próchnicy. Spożywany w nadmiarze może powodować biegunkę. Ksylitol jest nieszkodliwy dla ludzi, ale bardzo niebezpieczny dla naszych psów. W przypadku psów wystarczy kilka gramów, aby doszło do śmiertelnego zatrucia.

Inne nazwy ksylitolu to cukier brzozowy, cukier z brzozy, E967, D-ksylitol.

Objawy

Pierwsze objawy zatrucia ksylitolem pojawiają się bardzo szybko

Kiedy psy spożywają ksylitol, najpierw następuje gwałtowny skok insuliny, a następnie zagrażający życiu spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia). Wstrząs hipoglikemiczny jest bezwzględnie nagłym przypadkiem, który występuje również u chorych na cukrzycę. W wyniku ciężkiego zatrucia może dojść do ciężkiego uszkodzenia wątroby i całkowitej niewydolności wątroby.

Pierwsze objawy już po 10-60 minutach:

 • apatia
 • wymioty
 • osłabienie
 • zwiększone tętno

Ciężka hipoglikemia może wystąpić już w 30 minut po spożyciu:

 • dyszenie
 • osłabienie, leżenie na boku
 • zaburzenia koordynacji, niepewny chód
 • zaburzenia behawioralne
 • palpitacje
 • drgawki
 • konwulsje, napady podobne do padaczki

Po tym czasie (jeszcze przez 3 dni) może wystąpić niewydolność wątroby:

 • zażółcenie błon śluzowych
 • śpiączka
 • niewydolność wątroby
 • zgon

Nawet najmniejsza ilość ksylitolu może być śmiertelna dla psów

Organizm psa niezwykle szybko reaguje na ksylitol silnymi i zagrażającymi życiu objawami zatrucia.

Już 0,1 grama ksylitolu na kilogram masy ciała może wywołać u psów objawy zatrucia. Od około 0,3 grama ksylitolu na kilogram masy ciała, dawka może stać się śmiertelna dla psów z powodu niewydolności wątroby. Dokładna dawka śmiertelna nie została naukowo określona i zależy również od indywidualnej konstytucji psa.

Tak więc już 1,5 gumy do żucia lub kilka granulek może wystarczyć, aby u 5 kilogramowego psa wystąpiły objawy zatrucia.

Leczenie

Co zrobić, jeśli mój pies zjadł ksylitol? Pierwsza pomoc!

Szybkie działanie może uratować życie twojego psa!

1. Nagły przypadek: natychmiast do weterynarza lub lecznicy dla zwierząt!

Jeśli pies zjadł ksylitol, należy niezwłocznie udać się do weterynarza, a najlepiej wcześniej do niego zadzwonić. Z jednej strony daje to pewność, że weterynarz jest na miejscu, a z drugiej strony może się przygotować i w razie potrzeby udzielić porady przez telefon.

2. W drodze do weterynarza: sztuczne podtrzymywanie poziomu cukru we krwi

Aby zapobiec hipoglikemii w drodze do weterynarza, przydatne może być podanie psu cukru, aby utrzymać poziom cukru we krwi do czasu przybycia weterynarza i zapobiec zapadnięciu psa w śpiączkę. Najlepiej jednak wcześniej omówić to z weterynarzem przez telefon.

Możesz podać psu cukier w następującej formie, np:

 • posmarować miodem lub roztworem cukru wewnętrzną stronę błon śluzowych jamy ustnej
 • podać glukozę

3. Odtrucie możliwe tylko krótko po spożyciu

Jeśli pójdziesz do weterynarza bardzo szybko po spożyciu ksylitolu przez psa, może on jeszcze spróbować odtruć psa. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy ksylitol nie dostał się jeszcze do krwi. Niestety w przypadku ksylitolu dzieje się to niezwykle szybko, ponieważ może on być wchłaniany również przez błony śluzowe, a zatem może dostać się do krwi po 10-60 minutach od spożycia. Odtruwanie można przeprowadzić np. poprzez wymioty wywołane przez leki podane przez weterynarza. Jeśli pies wykazuje pierwsze objawy zatrucia, może być już za późno na usunięcie trucizny.

4. Leczenie przez lekarza weterynarii

Niestety, nie ma antidotum na ksylitol. Jeśli objawy zatrucia są bardzo ciężkie, weterynarz może wspomóc psa objawowo kroplówkami zawierającymi glukozę i lekami przeciwskurczowymi. Skupia się zwykle na przyspieszeniu odwadniania i ustabilizowaniu poziomu glukozy we krwi.

Rokowanie

Rokowanie w przypadku zatrucia cukrem brzozowym (ksylitolem) u psów

Rokowanie w przypadku zatrucia ksylitolem zależy od stanu zdrowia psa i ilości spożytego ksylitolu. Jednak decydującym czynnikiem dla dobrego rokowania i powrotu do zdrowia psa jest zawsze to, jak szybko uda się podjąć leczenie. Jeśli pies jest leczony przed wystąpieniem pierwszych objawów, ma duże szanse na przeżycie. Jeśli jednak wystąpią już ciężkie objawy zatrucia ze śpiączką lub niewydolnością wątroby, rokowanie jest często bardzo złe.

Zapobieganie

Cukier brzozowy i produkty zawierające ksylitol należy trzymać poza zasięgiem psów

Uwaga na (słodką) żywność z ksylitolem

Wszystko, co słodkie, jest dla psów bardzo atrakcyjne. Ksylitol jest często stosowany w herbatnikach, ciastach lub ciastkach, a także w czekoladkach i innych słodyczach. Należy je trzymać z dala od psa.

Uwaga na granulki

Regularne podawanie ksylitolu, na przykład poprzez przyjmowanie homeopatycznych granulek bez cukru, może stopniowo truć psa i doprowadzić do podwyższonych parametrów wątroby. Dlatego nigdy nie podawaj psu granulek bez cukru dla ludzi!

Uwaga na pastę do zębów

Nigdy nie myj zębów psa pastą do zębów zawierającą ksylitol! Zawsze używaj pasty do zębów przeznaczonej dla psów.

Poinformuj wszystkich członków rodziny i współlokatorów

Należy również pamiętać, że inni członkowie rodziny lub współlokatorzy mogą pozostawić na wierzchu jedzenie zawierające ksylitol. Czy to w samochodzie, czy w gabinecie, czy w salonie. Poinformuj wszystkich o tym, które pokarmy są toksyczne dla psa.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2022 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O nas - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności