Zdrowie

Czy mój pies może jeść grzyby?

Jesień to sezon na grzyby i wiele gatunków grzybów wyrasta z ziemi lub jest dostępnych w sprzedaży. W związku z tym odpowiedzialny właściciel psa musi zadać sobie pytanie: czy mój pies może jeść grzyby? A jeśli tak, to które grzyby są zdrowe dla psa? Które grzyby są szkodliwe dla psa? Czy w lesie na mojego psa czyha jakieś niebezpieczeństwo?

Co ciekawe, w poradnikach żywieniowych nie znajdziemy zbyt wiele informacji na temat grzybów jako pożywienia dla psów. Grzyby (pieczarki) są składnikiem tylko jednej gotowej karmy dla psów.

Niektóre psy chętnie jedzą grzyby, ale może to prowadzić do problemów trawiennych, niestrawności, a nawet zatrucia. Dowiedz się, które grzyby można podawać psom.

Zalety

Grzyby są niskokaloryczne

Grzyby składają się w ponad 90% z wody i prawie nie zawierają tłuszczu. Dzięki temu są bardzo niskokaloryczne i idealnie nadają się do stosowania podczas diety.

Grzyby zawierają wiele minerałów i witamin

Zawierają również ważne minerały, takie jak potas, cynk i żelazo, a także dużo fosforu. Wiele grzybów zawiera również większe ilości ważnych witamin z grupy B (B1, B2, B6).

Wady

Grzyby są bogate w fosfor, a ubogie w wapń

Grzyby zawierają wielokrotnie więcej fosforu niż wapnia. Na przykład 100 g pieczarek zawiera tylko około 4 g wapnia, ale za to aż 85 mg fosforu. Aby jednak kości były zdrowe, stosunek wapnia do fosforu powinien być zrównoważony, ponieważ zbyt duża ilość fosforu może pozbawiać kości wapnia. Jest to kolejny powód, dla którego grzyby należy podawać psom tylko w bardzo małych ilościach.

Grzyby są dla psów ciężkostrawne

Prawie wszystkie grzyby jadalne zawierają dużo chityny, która jest ciężkostrawna dla ludzi i psów. Grzyby, zwłaszcza w stanie surowym, mogą powodować problemy żołądkowe u wrażliwych psów. Dlatego też grzyby należy podawać tylko w małych ilościach i po ugotowaniu. Resztki z posiłku grzybowego są problematyczne dla psów, ponieważ zazwyczaj są one przygotowane z innymi składnikami, takimi jak sól, przyprawy i tłuszcz, których nie należy podawać psu.

Dziko rosnące grzyby zawierają szkodliwe substancje

Nie jest tajemnicą, że grzyby dziko rosnące w lasach i na polach mogą niestety gromadzić zanieczyszczenia. Na przykład metale ciężkie, takie jak kadm i ołów, ale często są też nadmiernie skażone promieniowaniem radioaktywnym, które pochodzi z awarii reaktora w Czarnobylu w 1986 r. Z tego powodu spożywanie grzybów nie jest zalecane dla małych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących, a dla wszystkich innych osób tylko z umiarem (nie więcej niż 200 g tygodniowo).

Ponieważ dziko rosnące grzyby mogą zawierać robaki i bakterie, zaleca się spożywanie ich po ugotowaniu. Inaczej jest w przypadku tak zwanych grzybów uprawnych lub hodowlanych, takich jak pieczarki, boczniaki czy shiitake, które nie pochodzą z lasu. Jednak surowe grzyby mogą niestety prowadzić do problemów trawiennych.

Poza wymienionymi powyżej kwestiami, wiele leśnych grzybów, takich jak prawdziwki, jest również dość drogich.

Które gatunki grzybów może jeść mój pies? Które gatunki grzybów są trujące dla psów?

Mamy tu spore ułatwienie, ponieważ grzyby, które są trujące dla ludzi, są również trujące dla psów. I odwrotnie, grzyby jadalne dla ludzi teoretycznie nadają się również dla psów.

Grzyby jadalne dla ludzi i psów

Grzyby jadalne, które nadają się do spożycia przez ludzi, mogą być spożywane przez psy - pod pewnymi warunkami:

 • boczniaki
 • pieczarki
 • boczniaki mikołajkowe
 • kurki
 • shiitake
 • borowiki
 • podgrzybki brunatne
 • wszystkie inne grzyby jadalne, które nadają się do spożycia przez ludzi

Ponadto należy podkreślić, że istnieje wiele gatunków grzybów leczniczych, które mogą być stosowane jako leki dla psów.

Grzyby trujące dla ludzi i psów

Zachowaj ostrożność podczas zbierania grzybów, ponieważ wiele jadalnych grzybów, które można znaleźć w lesie, ma swoje trujące odpowiedniki. Większość grzybów leśnych jest niejadalna lub silnie trująca dla ludzi i psów. Warto poznać najbardziej trujące grzyby występujące powszechnie w naszych lasach:

To tylko niewielki wybór bardzo trujących grzybów!

Uwaga: chociaż większość grzybów rośnie jesienią, są też grzyby występujące przez cały rok, w tym grzyby trujące, np. sromotnik wiosenny, który występuje w naszych lasach od marca do maja.

Objawy

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami u psów

 • wymioty
 • kolka i ból brzucha
 • biegunka
 • gorączka
 • zaburzenia świadomości
 • skurcze mięśni
 • duszność
 • zwiększone lub zmniejszone wydalanie moczu

W przypadku podejrzenia zatrucia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub kliniką weterynaryjną i - jeśli to możliwe - zabrać ze sobą grzyb, który zjadł pies.

Jak bezpiecznie podawać psu grzyby jadalne?

Grzyby jadalne dla psów

Grzyby jadalne, które nadają się do spożycia przez ludzi, mogą być również spożywane przez psy.

W bardzo małych ilościach

Grzyby jadalne powinny być - jeśli w ogóle - podawane psom tylko w bardzo małych ilościach, ponieważ z jednej strony są one ciężkostrawne, a z drugiej zawierają niekorzystny nadmiar fosforanów. Szczególnie jadalne grzyby leśne (np. prawdziwki) powinny być podawane tylko w niewielkich ilościach ze względu na zawarte w nich szkodliwe substancje.

Gotowane i bez przypraw

Jeśli chcesz podawać swojemu psu grzyby jadalne, powinny być one zawsze podawane w postaci ugotowanej i bez przypraw, aby były łatwiej strawne. W przeciwnym razie u wrażliwych psów mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe, takie jak bóle brzucha lub zaparcia.

Psy i grzyby: zachowaj ostrożność w lesie

Nigdy nie pozwalaj psu jeść grzybów w lesie, na polu czy w ogrodzie. Wiele dziko rosnących grzybów jest trujących i może być śmiertelnie niebezpiecznych dla twojego psa. Szczególnie jesienią wiele z nich wygląda kusząco. Jednak jadalne grzyby leśne również mogą powodować problemy żołądkowe, jeśli są spożywane na surowo, a wszystkie grzyby dziko rosnące zawierają zwiększone stężenie substancji szkodliwych.

Podsumowanie: Czy mogę podawać psu grzyby?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna, ponieważ można podawać tylko gotowane grzyby jadalne w małych ilościach. I nie każdy pies dobrze reaguje na grzyby.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2022 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O nas - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności