Zdrowie

Czy mój pies może jeść czekoladę? Czy czekolada jest trująca dla psów?

Na początek najważniejsza odpowiedź: NIE, psy nigdy nie powinny jeść czekolady! Czekolada może być wysoce toksyczna dla psów i prowadzić do objawów zatrucia, a nawet śmierci. Wszystko rzecz jasna zależy od dawki: od zbyt dużej dawki czekolady pies może nawet umrzeć. Niestety, możliwe są również zatrucia przewlekłe. Psy silnie reagują na truciznę zawartą w kakao, ale nie każda czekolada jest tak samo trująca. Dowiedz się, jaka dawka może być niebezpieczna dla twojego psa, na co należy uważać i jak reagować w przypadku zatrucia.

Im ciemniejsza czekolada, tym bardziej niebezpieczna dla psa

Uwaga! Cukier magicznie przyciąga psy

Psy przyciąga wszystko, co ma słodki smak. Doskonale czują słodki smak i często bardzo lubią słodycze. Dlatego tak niebezpieczne jest pozostawienie tabliczki czekolady w zasięgu psa. Pies nawet na odległość doskonale wyczuwa cukier, a więc wyczuje również jeszcze nie otwartą tabliczkę czekolady. Niebezpieczne mogą być również czekoladowe jajka czy Mikołaje, które w okolicach Wielkanocy i Bożego Narodzenia ozdabiają nasze mieszkania.

Jaką substancję toksyczną dla psów zawiera czekolada? Jaka dawka jest śmiertelna?

Kakao zawiera truciznę - teobrominę, a dokładniej alkaloid purynowy metyloksantynę. Teobromina jest neurotoksyną, która atakuje bezpośrednio centralny układ nerwowy psa. Teobromina zawarta jest w nasionach i łupinach owoców kakaowca, którego botaniczna nazwa brzmi Theobroma cacao.

Ile czekolady powoduje zatrucie u psa? Rodzaj czekolady decyduje o stopniu zatrucia

Zawartość kakao w czekoladzie bezpośrednio wpływa na ryzyko zatrucia u psa. Im wyższa zawartość kakao w czekoladzie, tym większa zawartość teobrominy. 100 g gorzkiej czekolady jest zatem o wiele bardziej toksyczne niż taka sama ilość mlecznej czekolady.

Ilość trucizny zależy więc od rodzaju czekolady:

 • 100 g białej czekolady: 0,9 mg teobrominy
 • 100 g mlecznej czekolady: 230 mg teobrominy
 • 100 g gorzkiej czekolady: 800 mg teobrominy
 • 100 g czekolady 70%: 2000 mg teobrominy
 • 100 g czystego proszku kakaowego: 2850 mg teobrominy

Uwaga: zawartość teobrominy w czekoladzie może być różna, powyższa tabelka to tylko orientacyjna wskazówka!

Szczególnie niebezpieczne: przewlekłe zatrucie

Teobromina ulega w organizmie psa powolnemu rozkładowi. Gdy pies regularnie dostaje małe ilości czekolady, teobromina może gromadzić się we krwi i w zależności od dawki może stać się niebezpieczna. Pies może nie zareagować na małą dawkę, ale na dłuższą metę może to stać się niebezpieczne.

Trudno określić jaka dokładnie dawka kakao jest śmiertelna dla psa. Wiadomo jednak, że nawet niewielkie ilości czekolady mogą prowadzić do objawów zatrucia u psów. Psy różnie reagują na truciznę. Dla małych psów niebezpieczna może być już mniejsza dawka niż dla dużych psów.

Uwaga: każdy pies inaczej reaguje na truciznę. Przedstawiamy zatem jedynie orientacyjne informacje!

 • 20 mg teobrominy na kg masy psa: biegunka, wymioty, pragnienie
 • 40-50 mg teobrominy na kg masy psa: problemy z układem krążenia i sercem, takie jak kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca
 • od 60 mg teobrominy na kg masy psa: objawy zagrażające życiu, mogą być już śmiertelne
 • od 90 mg teobrominy na kg masy psa: objawy zagrażające życiu, mogą być już śmiertelne
 • 250 mg teobrominy na kg masy psa: objawy zagrażające życiu, połowa psów umiera

U wrażliwych psów już 20 mg/kg wagi psa może prowadzić do objawów zatrucia. Z kolei 60 mg teobrominy na kilogram wagi psa może już prowadzić do objawów zagrażających życiu. 90-250 mg na kilogram masy ciała psa jest już śmiertelne w przypadku połowy psów. Małe rasy, szczenięta i psy chore są zatem szczególnie zagrożone.

Przykładowe wyliczenie dla psa o wadze 10 kg, dla którego zagrożenie życia może stanowić 60 mg teobrominy na kg wagi, czyli 600 mg teobrominy:

 • biała czekolada:
  Pies o wadze 10 kg musiałby zjeść 66,7 kg białej czekolady, aby dostarczyć organizmowi śmiertelną dawkę 600 mg teobrominy.
 • mleczna czekolada:
  Już 261 g mlecznej czekolady zawiera dawkę teobrominy zagrażającą życiu psa o wadze 10 kg.
 • gorzka czekolada:
  Już 75 g gorzkiej czekolady zawiera dawkę teobrominy zagrażającą życiu psa o wadze 10 kg.
 • czekolada 70%:
  Już 30 g czekolady 70% zawiera dawkę teobrominy zagrażającą życiu psa o wadze 10 kg.
 • czekolada 90%:
  Już 23 g czekolady 90% zawiera dawkę teobrominy zagrażającą życiu psa o wadze 10 kg.
 • czysty proszek kakaowy:
  21 g proszku kakaowego może zagrażać życiu psa o wadze 10 kg.

Uwaga: zawartość teobrominy w czekoladzie jest różna, każdy pies inaczej reaguje na truciznę. Dlatego są to tylko wartości orientacyjne! 

Objawy

Jakie są objawy zatrucia czekoladą u psów?

W przypadku zatrucia kakao zawartym np. w czekoladzie u psów mogą wystąpić następujące objawy:

 • Najpierw trucizna działa na przewód pokarmowy. Występują nudności, silne bóle brzucha, wymioty i biegunka.
 • Silne pragnienie, problemy z nerkami, takie jak zwiększone oddawanie moczu i niemożność oddawania moczu.
 • Pies wykazuje niepokój, ciężko dyszy, może wystąpić sztywność i zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego aż po skurcze lub pies może zapaść w śpiączkę.
 • Problemy z sercem objawiają się najpierw jako kołatanie serca, później w postaci zaburzeń.
 • Może wystąpić niewydolność oddechowa.
 • W bardzo ciężkich przypadkach zatrucia może dojść do śmierci w wyniku zatrzymania akcji serca lub porażenia układu oddechowego.

Leczenie

Jak może wyglądać terapia w przypadku zatrucia kakao lub czekoladą?

W przypadku ostrego zatrucia należy natychmiast udać się do weterynarza i najlepiej wcześniej do niego zadzwonić. To zagwarantuje, że gabinet będzie otwarty, a weterynarz będzie mógł przygotować się na przyjęcie psa. Być może będzie też w stanie udzielić ci już porady przez telefon. W przypadku zatrucia liczy się każda minuta, aby zapobiec przedostaniu się trucizny z żołądka do krwi i ewentualnemu spowodowaniu nieodwracalnych uszkodzeń.

Natychmiast do weterynarza

Niestety, na zatrucie kakao nie ma antidotum. Lekarz weterynarii postara się odprowadzić truciznę z kakao z organizmu psa. Istnieją różne metody, aby to zrobić, ale są one skuteczne tylko w ciągu pierwszych 2 godzin po spożyciu winogron. Na przykład, poprzez podanie węgla aktywowanego trucizna może zostać związana w przewodzie pokarmowym i wydalona z kałem. Jeśli to możliwe, należy to zrobić w ciągu 2 godzin po spożyciu trucizny, tak aby nie dostała się ona do krwiobiegu.

Węgiel pomaga wypłukać toksyny z organizmu

Najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii podać psu węgiel w tabletkach lub jeszcze lepiej węgiel aktywowany (1-4 g/kg masy psa) rozpuszczony w wodzie (1 g na 5 ml wody) jak najszybciej po spożyciu trucizny, aby trucizna została związana w przewodzie pokarmowym i nie przedostała się do krwi.

Węgiel aktywowany warto zawsze mieć w domowej apteczce

Bardzo pomocne w wielu przypadkach zatruć jest podanie węgla aktywowanego w ciągu pierwszych 2 godzin po spożyciu trucizny, aby zapobiec przedostawaniu się trucizny do krwi.

Zawsze warto mieć węgiel aktywowany w domowej apteczce. Najlepiej jest odważyć ilość węgla aktywnego odpowiednią do wagi psa, a także zapisać, z jaką ilością wody należy go zmieszać w sytuacji awaryjnej. Ponieważ psy nie przyjmują tej mikstury dobrowolnie, przyda się mały lejek lub duża strzykawka (bez igły), aby w nagłym przypadku szybko podać psu lekarstwo.

Z pomocą leków, weterynarz może również wywołać wymioty, aby usunąć truciznę z organizmu. Jeśli objawy zatrucia są bardzo ciężkie, weterynarz może również zastosować kroplówki, sztuczne oddychanie i leki przeciwskurczowe.

Jednak pierwsze objawy zatrucia kakao mogą pojawić się dopiero po około 2-4 godzinach od spożycia trucizny. W przypadku ciężkiego zatrucia śmierć może nastąpić po 18-24 godzinach, a nawet po kilku dniach.

Rokowania

Jakie jest rokowanie, jeśli pies zatruł się czekoladą?

Rokowanie zawsze zależy od konstytucji psa i stopnia zatrucia. W przypadku ciężkiego zatrucia czekoladą rokowanie jest jednak dość niepewne, a często nawet złe. Ważne jest natychmiastowe leczenie. Szanse na wyleczenie są znacznie większe w ciągu pierwszych dwóch godzin po spożyciu czekolady.

Zapobieganie

Lepiej zapobiegać niż leczyć: zawsze trzymaj czekoladę w miejscu niedostępnym dla psa

W zasadzie po tym artykule nie trzeba chyba już o tym wspominać, bo nikt normalny nie truje świadomie swojego psa czekoladą. Jednak zatrucia ciągle zdarzają się albo z niewiedzy, albo przez przypadek.

Szczególnie w domach z dziećmi czekolada częściej jest łatwo dostępna dla psa, a dzieci nie zawsze wiedzą, że czekolada jest trująca dla ich pupila. Ciasto czekoladowe z polewą czekoladową również jest dużym zagrożeniem dla psów i zdecydowanie powinno być przechowywane w miejscu dla nich niedostępnym.

Poinformuj wszystkich członków rodziny, że czekolada i kakao mogą być bardzo toksyczne dla psów. Poproś wszystkich, aby nie zostawiali otwartej czekolady w domu, samochodzie ani ogrodzie!

Niestety najczęstsze przypadki zatrucia czekoladą u psów zdarzają się w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2022 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O nas - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności