Zdrowie

Czy mój pies może jeść banany?

Jest wiele rodzajów owoców, które są zdrowe i lekkostrawne dla psów. Ale niektóre owoce, które są strawne dla ludzi, takie jak winogrona, mogą być trujące dla psów. Dlatego też każdy odpowiedzialny właściciel psa, zanim poda mu banana, powinien zadać sobie pytanie, czy jest to owoc odpowiedni dla psów.

Banany są wysoko kaloryczne jak na owoce (około 90 kcal/100 g). Prawie nie zawierają tłuszczu, ale za to dużo fruktozy. Jednocześnie zawierają one ważne minerały i witaminy oraz mogą pomóc przy biegunce. Ale czy banany są dobre również dla psów?

Banany, spożywane z umiarem, są zdrowe dla większości psów

Tak czy nie?

Czy psy mogą jeść banany, czy są one szkodliwe dla psów?

Tak, psy mogą jeść banany. Ale zanim podasz swojemu psu ten słodki żółty owoc, warto zapoznać się z kilkoma kwestiami. Niektóre wybredne psy nie lubią bananów. Jednak większość psów przyciąga słodycz bananów i uwielbiają je jeść.

Te żółte egzotyczne owoce mają wiele zalet, ale także kilka wad. Co dokładnie zawierają i jak najlepiej je podawać, wyjaśniamy poniżej.

Zalety

5 powodów, dla których banany są zdrowe dla psów

 1. Banany są dobre dla serca, nerwów i mięśni

  Banany zawierają dużo potasu, który jest ważny dla serca, nerwów i mięśni, a także reguluje zawartość wody w komórkach. Jednak zbyt duża ilość potasu może być niezdrowa dla serca i mięśni.
 2. Banany są szybkim źródłem energii

  Jeśli twój pies uprawia sport lub musi przybrać na wadze, banany mogą być pomocne. Są one bogate w kalorie (ok. 90 kcal/100 g) i zawierają dużo fruktozy.
 3. Banany dostarczają minerałów dla kości i mięśni

  Banany zawierają wapń, fosfor i magnez, które są ważne dla rozwoju kości, zębów i mięśni. Stosunek wapnia do fosforu nie jest jednak optymalny. To kolejny powód, aby podawać banany tylko w małych ilościach.
 4. Banany mogą pomóc przy biegunce

  Banany są bogate w błonnik i mogą regulować pracę jelit. W przypadku biegunki mają działanie zapierające.
 5. Banany wzmacniają komórki, nerwy i system odpornościowy

  Banany zawierają - choć tylko w umiarkowanych ilościach - trzy witaminy, które chronią komórki: witaminę C, witaminę E i beta-karoten, który jest przekształcany w witaminę A. Witaminy z grupy B wzmacniają nerwy, a witamina B6 jest obecna w dość dużych ilościach i wspomaga metabolizm białek.

Wady

3 powody, dla których banany mogą być niebezpieczne lub niezdrowe dla psów

 1. Niebezpieczeństwo wystąpienia zaparcia

  Jeśli twój pies już cierpi na zaparcia, banany są absolutnie zakazane, ponieważ mogą one nasilać zaparcia. 

  Czy banany są tuczące dla psów?

  Niestety, banany są owocem wysokokalorycznym, zawierającym dużo fruktozy. Pies może więc szybko przybrać na wadze lub zachorować z powodu zjedzenia zbyt dużej ilości bananów. Dlatego dla psów, które zmagają się ze swoją wagą, lepiej nadają się smakołyki o mniejszej ilości kalorii niż banany.
 2. Skórka banana może być niebezpieczna

  Skórka banana jest ciężkostrawna i może powodować zatory. Banany, które nie są organiczne, mogą zawierać toksyczne zanieczyszczenia w skórce.

Podawanie

Jak najlepiej podawać banany psu?

Jeśli chcesz podać swojemu psu banany, oto kilka wskazówek:

Podawaj dojrzałe banany

Najlepiej podawać banany, gdy są dojrzałe, ponieważ niedojrzałe banany zawierają co prawda mniej cukru, ale za to dużo niestrawnej skrobi, która może prowadzić do problemów trawiennych.

Nigdy nie podawaj skórek z banana

Również dla psów banany należy obierać. Ich skórka jest bowiem nie tylko ciężkostrawna, ale może również zawierać wiele toksycznych substancji, w przypadku bananów niepochodzących z upraw ekologicznych.

Rozdrobnij albo rozgnieć banana

Najlepiej dodać rozgniecionego lub zblendowanego banana do karmy. Owoce powinny być podawane mocno rozdrobnione, aby pies mógł dobrze wykorzystać składniki.

Jak zająć psa z pomocą banana

Można również napełnić przeznaczoną do tego zabawkę dla psa puree z banana i w razie potrzeby wymieszać je z odrobiną twarogu. Jeśli włożysz tak przygotowaną zabawkę dla psa do zamrażarki, twój pies będzie miał przyjemną i zajmującą zabawę z wylizywaniem nadzienia.

Banan jako przekąska

Bardzo małe kawałki banana mogą być podawane jako przekąska lub smakołyk, w temperaturze pokojowej lub wcześniej zamrożone. Psy nie będą w stanie optymalnie wykorzystać składników odżywczych, ale kalorie pozostaną.

Czy mój pies może jeść suszone banany (chipsy bananowe)?

Suszone banany są smakołykiem lubianym przez wiele psów, ale obowiązuje zasada 1:4, według której 100 g suszonych bananów zawiera cztery razy więcej kalorii, cukru i potasu niż 100 g świeżych owoców. Są to więc bomby kaloryczne.

Dla małych psów już pół banana to za dużo. Banany nie są posiłkiem, ale można je podawać jako małą nagrodę lub dodatek do karmy.

Ile bananów mogę podawać mojemu psu?

Aby wyznaczyć dzienną porcję owoców dla twojego psa, najlepiej jest skorzystać z zasad diety BARF, w której część roślinna powinna stanowić ok. 20%-25% całkowitej dziennej porcji.

Owoce stanowią od jednej czwartej do jednej trzeciej tej części. Odpowiada to tylko około 5-10% dziennej porcji.

Dzienna porcja dla psa to około 3% masy jego ciała. Dorosły pies ważący 10 kg otrzyma więc dzienną porcję owoców wynoszącą ok. 15-30 g. Jeśli nie stosujesz diety BARF, odejmujemy smakołyki od dziennej porcji karmy i podajemy banany (również nie więcej niż 15-30 g dziennie) jako okazjonalny przysmak. Ze względu na wysoką zawartość cukru w bananach należy to robić naprawdę rzadko.

Na początku podawaj banana tylko na próbę i w bardzo małych ilościach

Wiele psów dobrze reaguje na banany. W przypadku psów wrażliwych najlepiej wcześniej zapytać lekarza weterynarii, czy można podawać im banany. On najlepiej zna twojego psa, jego indywidualne potrzeby i niedomagania. Jak w przypadku prawie każdej żywności, istnieje ryzyko, że twój pies może być uczulony na banana lub po prostu nie trawić go dobrze. W przypadku nietolerancji, banan może powodować wzdęcia, biegunkę, a nawet wymioty. Dlatego na początku zawsze zaleca się wypróbowanie bananów w bardzo małych ilościach. Jeśli twój pies wykazuje reakcje alergiczne, takie jak obrzęk, problemy z oddychaniem, wysypka, swędzenie, kaszel lub inne objawy alergii, powinieneś oczywiście zaprzestać podawania mu bananów i skontaktować się z weterynarzem.


Bananowe fakty i ciekawostki

Kiedy jest sezon na banany, jak najlepiej je przechowywać i dlaczego banan jest krzywy?

Banany są u nas dostępne przez cały rok

Wiele rodzajów owoców jest obecnie stale dostępnych w naszym kraju, ale tak naprawdę istnieje na nie optymalny sezon. Nie dotyczy to bananów, ponieważ bananowce owocują tylko raz, po czym obumierają i tworzą nowe krzewy. Najważniejszymi dostawcami są kraje Ameryki Środkowej i Południowej, takie jak Kostaryka, Ekwador, Kolumbia czy Panama.

Banany najlepiej dojrzewają w temperaturze pokojowej

Banany są zbierane jeszcze zielone i dojrzewają po zbiorze. Dlatego najlepiej jest przechowywać banany w temperaturze pokojowej. W lodówce skórka banana zbrązowiałaby i ucierpiałby nieco jego smak. Dojrzałe banany można rozpoznać po brązowym zabarwieniu na żółtej skórce.

Dlaczego banan jest krzywy?

Odpowiedź na to pytanie jest zadziwiająco prosta: ponieważ starają się one rosnąć w kierunku słońca.

Banany dla psa - podsumowanie

Banany są jednym z mniej odpowiednich owoców dla psów ze względu na wysoką zawartość cukru. Można je jednak podawać od czasu do czasu w bardzo małych ilościach. Wtedy twój pies będzie czerpał korzyści z minerałów i witamin.

DigiDogs w innych krajach i językach:
Copyright © 2021 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności