Zdrowie

Czy mój pies może jeść agrest?

Porzeczka agrest, zwyczajowo nazywana agrestem to gatunek krzewu z rodziny agrestowatych. Soczysty i kwaskowaty w smaku agrest (nazwa botaniczna: Ribes uva-crispa) zawiera ważne witaminy, pektyny i minerały, jest niskokaloryczny (około 37 kcal/100 g) i nie zawiera dużo cukru (około 8,5 g/100 g). Czy agrest jest równie zdrowy dla psów jak dla ludzi?

Tak czy nie?

Tak, psy mogą jeść agrest. Te małe, soczyste owoce nadają się wręcz doskonale do podawania psom. Ich lekko kwaśny smak i dość gruba skórka niektórym psom mogą nie przypaść do gustu, podczas gdy inne psy podjadają je prosto z krzaków.

Dlaczego agrest jest zdrowy dla psów i jak najlepiej go podawać?

Zalety

5 powodów, dla których agrest jest zdrowy dla twojego psa

 1. Chroni komórki i wzmacnia układ odpornościowy i krwionośny

  Agrest zawiera duże dawki trzech witamin o działaniu przeciwutleniającym: witaminy E (0,6 mg/100 g), witaminy C (35 mg/100 g) i beta-karotenu (110 µg/100 g), który jest przekształcany w witaminę A. Te trzy witaminy mogą zwalczać wolne rodniki w organizmie. Agrest zawiera również kwas foliowy (witamina B9), który zapewnia wzrost komórek i bierze udział w tworzeniu krwi. 
 2. Naturalne działanie odwadniające

  Agrest zawiera duże stężenie potasu. Potas pełni naturalną funkcję odwadniającą i jest potrzebny do procesów metabolicznych w komórkach. Potas pomaga regulować równowagę kwasowo-zasadową. Potas nie może być magazynowany przez organizm i musi być dostarczany codziennie. 
 1. Wzmacnia nerwy i pomaga zachować sprawność fizyczną

  Agrest zawiera duże ilości witamin z grupy B. Witaminy z grupy B, takie jak B1, B2 i B5, wzmacniają nerwy i wspomagają metabolizm energetyczny.
 1. Wspomaga kości i mięśnie

  Agrest zawiera duże ilości wapnia, fosforu i magnezu, które wspomagają tworzenie kości, zębów i aktywność mięśni.
 1. Korzystnie wpływa na trawienie

  Agrest zawiera stosunkowo dużą ilość błonnika pokarmowego, np. pektyny. Pektyna pobudza trawienie i wspiera zdrową florę jelitową. Kwasy: jabłkowy, winowy i cytrynowy zawarte w agreście są również korzystne dla flory jelitowej. Pektyna może także obniżać poziom cholesterolu.

Wady

Agrest powinien być dojrzały i uwaga na dziki agrest

 1. Nie podawać wrażliwym psom: możliwe problemy żołądkowe

  Agrest ma nie tylko kwaśny smak, ale zawiera też wiele kwasów. W umiarkowanych ilościach są one zdrowe, ale zawarte w agreście kwasy jabłkowy, winowy i cytrynowy mogą powodować problemy żołądkowe i biegunkę, jeśli psy zjedzą zbyt dużo owoców lub mają wrażliwy żołądek. Szczególnie niedojrzałe owoce są bardzo kwaśne i często nie są dobrze tolerowane.
 2.  Uwaga na dziko rosnący agrest

  Nie należy pozwalać psu na zjadanie dzikiego agrestu, który rośnie nisko, gdyż grozi to zarażeniem tasiemcem lisim.

Podawanie

Jak najlepiej podawać agrest psu?

 • Świeży i dojrzały albo mrożony

  Świeży i dojrzały agrest zawiera najwięcej witamin i minerałów. Dotyczy to również mrożonego agrestu. Niedojrzałe owoce zawierają więcej kwasów, co czyni je ciężej strawnymi.
 • Surowy i zblendowany

  Agrest najlepiej zmiksować lub rozdrobnić i wmieszać do posiłku. Owoce należy podawać mocno rozdrobnione, aby pies mógł dobrze wykorzystać ich składniki.
 • Postaw na produkty ekologiczne

  Najlepiej jest podawać owoce z upraw ekologicznych, ponieważ nie są one pryskane i dlatego nie zawierają szkodliwych substancji. Jeśli podajesz agrest z upraw konwencjonalnych, pamiętaj, aby go wcześniej szczególnie dokładnie opłukać.
 • Ile agrestu może zjeść mój pies?

  Aby określić dzienną dawkę owoców dla twojego psa, najlepiej skorzystać z wytycznych diety BARF. Wyliczenia brzmią nieco skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest to dość proste:

  • Dzienna porcja pożywienia dla psa to około 3% masy jego ciała.
  • W diecie BARF porcja warzyw i owoców w karmie powinna stanowić ok. 20%-25% całkowitej ilości.
  • Owoce mają jednak znacznie mniejszy udział niż warzywa i stanowią od jednej czwartej do jednej trzeciej udziału warzyw, co stanowi zaledwie około 5-10% dziennej porcji.
  • Dorosły pies ważący 10 kg otrzyma więc dzienną porcję owoców wynoszącą ok. 15-30 g. 
 • Orzeźwiająca przekąska

  Zmieszaj przecier z agrestu z niesłodzonym jogurtem i umieścić go w przeznaczonej do tego zabawce lub w innym pojemniku. Teraz włóż całość do zamrażarki, a twój pies potem z radością wyliże agrestowe lody.
 • Na początku należy podawać agrest tylko na próbę i w małych ilościach

  W przypadku psów wrażliwych najlepiej wcześniej zapytać lekarza weterynarii, czy można podawać im agrest. On najlepiej zna twojego psa, jego indywidualne potrzeby i niedomagania. Jak w przypadku prawie każdej żywności, istnieje ryzyko, że twój pies może być uczulony na agrest lub po prostu nie trawić go dobrze. W przypadku nietolerancji, agrest może powodować wzdęcia, biegunkę, a nawet wymioty. Dlatego na początku zawsze zaleca się wypróbowanie agrestu w bardzo małych ilościach. Jeśli twój pies wykazuje reakcje alergiczne, takie jak obrzęk, problemy z oddychaniem, wysypka, swędzenie, kaszel lub inne objawy alergii, powinieneś oczywiście zaprzestać podawania mu agrestu i skontaktować się z weterynarzem.

Agrestowe ciekawostki

Kiedy jest sezon na agrest?

Agrest jest dostępny w Polsce od maja do września, w zależności od odmiany i regionu.

Jak przechowywać agrest?

Niedojrzały agrest można przechowywać dłużej. Z kolei dojrzały i miękki agrest można przechowywać w lodówce tylko przez kilka dni i należy go szybko zużyć.

Skąd pochodzi agrest?

Agrest pochodzi z Afryki Północnej, Kaukazu i Azji Mniejszej. Od XVI wieku uprawiany jako owoc, ale spotykane są również odmiany dzikie.

Agrest dla psa - podsumowanie

Agrest jest jednym z owoców odpowiednich dla psów. Od czasu do czasu mogą stanowić owocową część racji żywnościowych. Należy jednak zawsze wybierać dojrzały agrest, ponieważ jest on łatwiej strawny. Nie każdy pies lubi agrest ze względu na jego kwaśny smak i dość grubą skórkę.

 

DigiDogs w innych krajach i językach:
Copyright © 2021 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności