Hortensja - niska toksyczność dla psów

Hydrangea niska

Hortensja to cieniolubny krzew, dorastający do 1-3 m wysokości. Istnieje około 80 różnych gatunków hortensji, takich jak hortensja bukietowa, hortensja krzewiasta, hortensja ogrodowa i hortensja pnąca. Są bardzo popularnymi krzewami kwitnącymi w ogrodach, parkach, na balkonach i tarasach, a także jako rośliny domowe, ze względu na często okazałe kwiatostany, kwitnące od czerwca do września.

Hortensje często kwitną na biało, jasnofioletowo, niebiesko, różowo, jasnoczerwono, różowo lub fioletowo.

Hortensje mają zielone i spiczaste liście, które zrzucają na zimę. Hortensje bardzo dobrze znoszą cień i potrzebują dużo wody, dlatego ich łacińską nazwę tłumaczy się również jako "pijąca wodę".

Wszystkie części hortensji są lekko trujące dla psów, ale szczególnie liście i kwiaty. Hortensje zawierają trucizny roślinne (toksyny), takie jak hydrangenol, hydrangina, a także saponiny i kwas pruski. Te ostatnie mogą powodować podrażnienie błon śluzowych i poważne problemy żołądkowo-jelitowe oraz uszkadzać centralny układ nerwowy.

Rokowanie w przypadku zatrucia hortensją jest jednak zazwyczaj dobre, ponieważ pies musiałby zjeść bardzo duże ilości hortensji, aby ulec poważnemu zatruciu. Zależy to jednak zawsze od indywidualnej reakcji psa i stężenia trucizny w danej hortensji.

Hortensja z pięknymi kwiatami

Hortensja - co zrobić, gdy pies zjadł tę roślinę?

Hortensja - jak trująca jest ta roślina?

Toksyczność:niska (niska)
Trujące części:Wszystkie części hortensji są lekko trujące dla psów, ale szczególnie liście i kwiaty.
Trująca pora:-
Antidotum:nieznane
ZATRUCIA WYMAGAJĄ SZYBKIEGO DZIAŁANIA:
Jeśli zauważysz u twojego psa objawy zatrucia, oznacza to zawsze nagły przypadek! Czas może zdecydować o szansie na przeżycie. Natychmiast zadzwoń do swojego weterynarza lub na pogotowie weterynaryjne i upewnij się, że przyjmuje tam lekarz, do którego niezwłocznie udaj się ze swoim psem. W terapii weterynarzowi pomoże wiedza, jaką rośliną zatruł się pies.

Hortensja - występowanie

Gatunek:kwiat, bylina
Występowanie:ogrody, w pomieszczeniach
Region:Azja, Europa, Europa Środkowa
Kwitnienie:lato, jesień
Owocowanie:-

Objawy

W przypadku zatrucia hortensją mogą wystąpić następujące objawy:

  • dolegliwości układu krążenia
  • podrażnienie błon śluzowych
  • duszności
  • ból brzucha, nudności, wzmożone ślinienie się
  • biegunka, czasami z krwią
  • skurcze, drgawki

Leczenie

Podczas gdy w przypadku ostrego zatrucia często wskazane jest podjęcie próby usunięcia trucizny z organizmu, w przypadku hortensji nie jest to wskazane, ponieważ trucizna podrażnia błony śluzowe i może powodować zaburzenia oddychania.

W przypadku zatrucia hortensją, weterynarz będzie chłodzić i leczyć podrażnione miejsca, podawać napoje lub żywność zawierające wapń oraz środki przeciwbólowe i w przypadku ciężkiego zatrucia monitorować funkcje serca i nerek.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2023 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Über uns - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności