Chryzantema - wysoka toksyczność dla psów

Chrysanthemum wysoka

Chryzantema jest bardzo popularnym jesiennym kwiatem w ogrodach, na balkonach lub w wazonie. Należy do do rodziny astrowatych. Istnieje ponad 40 gatunków i ponad 5000 odmian, z których większość występuje we wschodniej Azji i Chinach. Są one bardzo blisko spokrewnione z astrami. W Chinach mówi się, że psy rasy shih tzu mają głowy przypominające kwiaty chryzantemy ze względu kierunek, w jakim rosną włosy.

Chryzantemy to półkrzewy i byliny o wysokości do 1 metra. Mogą rosnąć zarówno jako rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie byliny. Ich liście są skrętoległe, pierzasto lub dłoniasto złożone lub klapowane, piłkowane, rzadziej całobrzegie. Kwiaty wyglądają bardzo różnie w zależności od gatunku i mogą wyrastać pojedynczo lub w złożonych kwiatostanach oraz być jedno- lub wielobarwne. Często spotykane kolory: jaskrawo-żółty, czerwony, pomarańczowy, a nawet fioletowy lub biały. W gruncie rzeczy, występuje każdy kolor oprócz niebieskiego.

Podczas gdy niektóre gatunki chryzantem są nawet jadalne dla ludzi, inne są silnie trujące dla ludzi i psów. Generalnie należy przyjąć, że powszechnie występujące w kwiaciarniach i centrach ogrodniczych chryzantemy należą do roślin trujących dla psów. Często są one nawożone pestycydami i sztucznymi nawozami, co również może być niebezpieczne dla psów.

Wszystkie części chryzantemy są silnie trujące: liście, łodygi, kwiaty, a także sok. Zawierają one pyretryny.


Chryzantema - inne nazwy:
  • złocień
Chryzantema z fioletowymi kwiatami

Chryzantema - co zrobić, gdy pies zjadł tę roślinę?

Chryzantema - jak trująca jest ta roślina?

Toksyczność:wysoka (wysoka)
Trujące części:Wszystkie części chryzantemy są silnie trujące: liście, łodygi, kwiaty, a także sok.
Trująca pora:-
Antidotum:nieznane
ZATRUCIA WYMAGAJĄ SZYBKIEGO DZIAŁANIA:
Jeśli zauważysz u twojego psa objawy zatrucia, oznacza to zawsze nagły przypadek! Czas może zdecydować o szansie na przeżycie. Natychmiast zadzwoń do swojego weterynarza lub na pogotowie weterynaryjne i upewnij się, że przyjmuje tam lekarz, do którego niezwłocznie udaj się ze swoim psem. W terapii weterynarzowi pomoże wiedza, jaką rośliną zatruł się pies.

Chryzantema - występowanie

Gatunek:kwiat, rośliny dzikie i ogrodowe
Występowanie:ogrody, parki, w pomieszczeniach
Region:Azja, Europa, Europa Środkowa
Kwitnienie:lato, jesień
Owocowanie:-

Objawy

W przypadku zatrucia chryzantemą mogą wystąpić następujące objawy:

  • podrażnienie błony śluzowej
  • nudności, nadmierne ślinienie się, wymioty
  • senność, otępienie i ospałość
  • skurcze i drgawki
  • zaburzenia w wydalaniu moczu
  • zaburzenia widzenia aż do ślepoty
  • może nastąpić zgon z powodu niewydolności nerek i/lub wątroby

Leczenie

Podczas gdy w przypadku ostrego zatrucia często wskazane jest podjęcie próby usunięcia trucizny z organizmu, w przypadku chryzantemy nie jest to wskazane, ponieważ trucizna podrażnia błony śluzowe i może powodować zaburzenia oddychania.

W przypadku zatrucia chryzantemą, weterynarz będzie chłodzić i leczyć podrażnione miejsca, podawać napoje lub żywność zawierające wapń oraz środki przeciwbólowe i monitorować funkcje serca i nerek.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2022 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
O nas - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności