Barszcz Mantegazziego - średnia toksyczność dla psów

Heracleum mantegazzianum średnia

Barszcz Mantegazziego należy do rodziny baldaszkowatych (selerowatych), a rodzaju barszcz (Heracleum). Jest to roślina zielna, która pochodzi z Kaukazu, a do Europy Środkowej trafiła jako roślina ogrodowa około 1900 roku. Barszcz Mantegazziego wypiera inne rodzime rośliny, a do tego jest trujący.

Barszcz Mantegazziego bardzo szybko rośnie i osiąga wysokość od 1,5 do 2 metrów, ale w dobrych warunkach może osiągnąć nawet 4 metry. W pierwszym roku jest niewielki i ma tylko zielone liście, ale w drugim roku silnie się rozrasta. Pędy są puste w środku i rurkowate, pokryte drobnymi włoskami i czerwonawymi plamkami. Bardzo duże, ząbkowane i wielopalczaste liście przy odrobinie wyobraźni przypominają pazury niedźwiedzia (stąd np. ich niemiecka nazwa - Riesenbärenklau). W drugim roku pojawiają się duże, białe kwiaty baldaszkowe. Mogą mieć do pół metra średnicy i składają się z wielu małych łodyżek kwiatowych.

Byliny te żyją zwykle tylko 2 lata, ale mogą być również wieloletnie.

Uwaga: Jeśli w ogrodzie pojawi się barszcz Mantegazziego, należy go usunąć, zanim zakwitnie. Nie wolno jednak dotykać roślin. Zalecamy noszenie rękawiczek i stosowanie plastikowych worków. Najlepiej robić to po zachodzie słońca, ponieważ promienie UV aktywują toksyny.


Barszcz Mantegazziego - inne nazwy:
 • barszcz kaukaski
 • barszcz mantegazyjski
Barszcz Mantegazziego z białymi kwiatami

Barszcz Mantegazziego - co zrobić, gdy pies zjadł tę roślinę?

Barszcz Mantegazziego - jak trująca jest ta roślina?

Toksyczność:średnia (średnia)
Trujące części:Cała roślina jest trująca.
Trująca pora:-
Antidotum:nieznane
ZATRUCIA WYMAGAJĄ SZYBKIEGO DZIAŁANIA:
Jeśli zauważysz u twojego psa objawy zatrucia, oznacza to zawsze nagły przypadek! Czas może zdecydować o szansie na przeżycie. Natychmiast zadzwoń do swojego weterynarza lub na pogotowie weterynaryjne i upewnij się, że przyjmuje tam lekarz, do którego niezwłocznie udaj się ze swoim psem. W terapii weterynarzowi pomoże wiedza, jaką rośliną zatruł się pies.

Barszcz Mantegazziego - występowanie

Gatunek:rośliny dzikie i ogrodowe, bylina
Występowanie:grunty rolne i pola, lasy łęgowe, ogrody, zarośla, parki
Region:Europa, Europa Środkowa, Europa Wschodnia, Ameryka Północna
Kwitnienie:lato, jesień
Owocowanie:lato, jesień

Objawy

Barszcz Mantegazziego zawiera we wszystkich częściach rośliny toksyny (furanokumaryny), które jako toksyny kontaktowe pod wpływem oddziaływania promieniowania UV mogą powodować długotrwałe i poważne podrażnienia skóry. Furanokumaryny są wchłaniane przez skórę i mają działanie fitotoksyczne, co oznacza, że ich pełne działanie jest możliwe dopiero po naświetleniu promieniami UV. Jednak opary furanokumaryn, które wydobywają się szczególnie w gorące dni, również mogą powodować objawy i podrażnienia.

Następujące objawy mogą wystąpić po kontakcie z rośliną lub wdychaniu oparów barszczu Mantegazziego - nawet kilka dni po kontakcie z rośliną ze względu na ekspozycję na słońce:

 • rany i pęcherze (krwawe lub wodniste), zwłaszcza na nosie, faflach i wokół oczu lub uszu
 • swędzące zaczerwienienie skóry
 • objawy podobne do oparzeń
 • opuchlizna skóry, w szczególności może spuchnąć głowa
 • po krótkim czasie pojawiają się pęcherze i stany zapalne
 • pęcherze i podrażnienia mogą utrzymywać się przez wiele tygodni i prowadzić do powstania zapalnych i sączących się owrzodzeń
 • duszność, kaszel, mdłości
 • gorączka
 • wstrząs krążeniowy, wstrząs anafilaktyczny
 • trwałe zmiany pigmentu

Leczenie

Im szybciej podejmie się działania po kontakcie z rośliną, tym lepiej. Najlepiej jest natychmiast dokładnie umyć psa wodą z mydłem i unikać światła słonecznego.

Zatrucie barszczem Mantegazziego jest zawsze nagłym przypadkiem i należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, ponieważ pies może zareagować szokiem.

Lekarz weterynarii może zastosować leczenie objawowe, w zależności od nasilenia objawów. Na przykład leczenie za pomocą kroplówek, leków przeciwhistaminowych, kortyzonu i okładów chłodzących. Antybiotyki mogą być przydatne w zapobieganiu wtórnym zakażeniom otwartych ran.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2022 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności