Zdrowie

Pielęgnacja i czyszczenie uszu psa: 6 cennych porad

Zdrowie uszu twojego psa jest w twoich rękach i zależy od właściwej higieny i pielęgnacji. Pielęgnacja uszu psa obejmuje regularne kontrole uszu, utrzymywanie ich w stanie suchym i wolnym od sierści, a w razie potrzeby stosowanie wyłącznie naturalnych i łagodnych środków czyszczących i pielęgnacyjnych. Niektóre psy mają skłonność do brudzenia się i zapalenia uszu i w związku z tym potrzebują szczególnej pielęgnacji. Zebraliśmy dla was sześć wskazówek na temat pielęgnacji psich uszu i zdradzimy wam dwa naturalne domowe środki i sposoby na czyszczenie uszu psa.

Pielęgnacja i profilaktyka

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne sprawdzanie uszu jest niezwykle ważne, aby móc w porę rozpoznać infekcje i choroby uszu. Właściwa wentylacja psich uszu pomaga zapobiegać infekcjom grzybiczym i bakteryjnym, na które szczególnie podatne są psy z opadającymi uszami, z włosami w uszach oraz psy, które chętnie pływają i bawią się w wodzie. Szczególnie w przypadku tych psów ważne jest regularne kontrolowanie i w razie potrzeby regularne czyszczenie uszu.

1. Cotygodniowa kontrola uszu

Najlepiej od początku wyrobić sobie nawyk cotygodniowego sprawdzania uszu psa, łącznie z wnętrzem małżowiny usznej. Wprawdzie żaden pies tego nie lubi, ale spokojne i cierpliwe podejście oraz pomoc smakołyków sprawią, że przyzwyczai się do tych zabiegów.

Tak wygląda zdrowe ucho psa

Jeśli wiesz dobrze, jak wygląda zdrowe ucho psa, łatwiej rozpoznasz ewentualne niepokojące objawy. Jak rozpoznać zdrowe ucho psa:

 • Skóra w uchu jest jasnoróżowa i nie jest zaczerwieniona
 • W uchu widoczna jest niewielka ilość woskowiny usznej
 • Ucho jest lekko ciepłe, ale nie gorące
 • Ucho jest praktycznie bezwonne

2. Po kąpieli dokładnie i delikatnie wytrzyj wnętrze uszu

Ważna wskazówka na letni sezon kąpielowy i dla właścicieli psów lubiących wodę o każdej porze roku: po pływaniu czy zabawie w wodzie dokładnie osusz ucho wewnętrzne psa. W wilgotnym wnętrzu ucha może bowiem dojść do szybkiego rozwoju bakterii i drożdżaków. Możesz delikatnie przetrzeć wnętrze uszu czystymi płatkami kosmetycznymi lub czystą bawełnianą ściereczką, aż będzie suche.

3. Wentylacja: usuwanie włosów z uszu

Aby poprawić wentylację w uchu wewnętrznym, warto usunąć nadmierne owłosienie rosnące po wewnętrznej stronie uszu. Jeśli do uszu dociera zbyt mało powietrza, sprzyja to infekcjom ucha, ponieważ bakterie i drożdżaki łatwiej się namnażają. Regularne usuwanie sierści można zlecić profesjonalnemu groomerowi lub zrobić to samemu. 

Są dwa sposoby na usunięcie włosów z psich uszu: 

 • Wyrywanie włosów z uszu

  Włosy znajdujące się wewnątrz ucha są wyrywane, a włosy wokół ucha są przycinane. Wielu właścicieli pudli używa specjalnych pęset lub kleszczy do wyrywania włosów z uszu i pudru do uszu tym zabiegiem. Puder do uszu ma działanie antybakteryjne. Ale mimo to u niektórych psów w wyniku wyrywania powstają drobne rany i stany zapalne. 
 • Przycinanie włosów w uszach

  Niektórzy właściciele przycinają włosy w uchu wewnętrznym. Należy bardzo uważać, aby nie zranić psa i nie dopuścić do tego, aby obcięte włosy dostały się do ucha. Dlatego warto używać małych nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami. Najlepiej jest trzymać włosy tak, aby wystawały poza ucho, a obcięte włosy zostały w naszych palcach. Można również użyć małej szczoteczki i najpierw wyczesać włosy z ucha. Nie należy nigdy przycinać zbyt mocno, żeby pozostawione włoski nie przeszkadzały psu w uchu i nie kłuły go, ponieważ może to prowadzić do stanów zapalnych.

4. Czyszczenie i pielęgnacja uszu psa

Istnieją zarówno środki do czyszczenia, jak i pielęgnacji uszu psów. Jednak środki do czyszczenia uszu należy stosować tylko wtedy, gdy jest w nich dużo woskowiny i brudu. Nie należy niepotrzebnie drażnić zdrowego i samoczyszczącego się ucha środkami do czyszczenia uszu.

Uszy psa najlepiej czyścić suchą, czystą szmatką (z bawełny) lub czystym płatkiem kosmetycznym. Wata w całości łatwo się strzępi i dlatego nie nadaje się do tego celu. Czystą ściereczką lub płatkiem kosmetycznym można ostrożnie oczyścić i osuszyć małżowinę uszną.

Patyczki higieniczne nie nadają się do czyszczenia psich uszu

Nie należy nigdy czyścić uszu psa patyczkami kosmetycznymi, ponieważ można łatwo zranić psa. Psy zwykle nie siedzą całkiem spokojnie, kiedy czyścimy im uszy. Wystarczy jeden ruch, a woskowina uszna lub zanieczyszczenia dostaną się głębiej do kanału słuchowego, co może prowadzić do zapalenia. Ponadto przewód słuchowy psa jest bardzo wrażliwy. 

Wskazówki dotyczące środków do czyszczenia uszu

Najlepiej jest używać bardzo łagodnych i naturalnych środków do czyszczenia uszu, które nie zaburzają równowagi w uchu wewnętrznym. 

Preparat do czyszczenia uszu psa:

 • Nie powinien zawierać alkoholu 
 • Nie powinien zawierać środków konserwujących
 • Powinien zawierać naturalne składniki
 • Nie powinien zawierać więcej niż 5 składników

Istnieją naturalne środki do czyszczenia uszu, które jednocześnie pielęgnują uszy psa. Możesz również wypróbować polecane przez nas domowe środki: olej kokosowy lub ocet jabłkowy.

5. Olej kokosowy do czyszczenia i pielęgnacji

Olej kokosowy od zawsze był używany do pielęgnacji skóry. Doskonale nawilża skórę i zawiera witaminy E oraz witaminy z grupy B. Składa się prawie w połowie z kwasu laurynowego, który chroni przed wirusami, bakteriami i infekcjami grzybiczymi. Jednocześnie zapach kwasu laurynowego ma odstraszać kleszcze i inne pasożyty, takie jak roztocza, pchły i wszy. Jest to więc idealny produkt do pielęgnacji uszu twojego psa. Najlepiej jest używać organicznego oleju kokosowego tłoczonego na zimno, ponieważ zawartość kwasu laurynowego jest w nim najwyższa.
Stosowanie: nałóż trochę oleju na płatek kosmetyczny lub czystą bawełnianą szmatkę i przetrzyj dokładnie uszy od wewnątrz. Można również pozwolić, aby kilka kropel z wacika wpłynęło do kanału słuchowego, dzięki czemu dotrze on również do głębszych partii ucha. Następnie osuszyć ucho nowym wacikiem.

6. Ocet jabłkowy do czyszczenia i pielęgnacji

Kiedy w uchu rozwijają się drożdżaki, prowadzi to do swędzenia, a często także do „stęchłego“ zapachu w uchu. Możesz użyć octu jabłkowego do pielęgnacji uszu, jeśli problem nie jest jeszcze zbyt poważny. Drożdżaki nie lubią kwaśnego środowiska octu jabłkowego. Najlepiej jest użyć wody oczyszczonej z apteki lub butelkowanej wody pitnej oraz naturalnie mętnego organicznego octu jabłkowego.
Stosowanie: Weź 50% wody i 50% octu jabłkowego i zmieszaj je w małej misce. Weź wacik i zanurz go w wodzie z octem jabłkowym, a następnie wyczyść nim uszy. Kilka kropel płynu powinno dostać się również do wnętrza ucha. Następnie można delikatnie wytrzeć wnętrze ucha do sucha nowym płatkiem kosmetycznym.

Szczególna pielęgnacja

Te psy potrzebują szczególnej pielęgnacji uszu

Dlaczego mam kontrolować i czyścić uszy mojego psa? Przecież wilkom też nikt nie sprawdza i nie czyści uszu. Niestety, niektóre współczesne rasy psów często mają problemy z uszami. Dzieje się tak dlatego, że jeśli ucho psa nie jest dobrze wentylowane, staje się bardziej podatne na infekcje. Dlatego też psy z poniższymi cechami są bardziej niż inne narażone na ryzyko wystąpienia problemów z uszami:

 • Psy z klapniętymi lub zgiętymi uszami, ponieważ utrudnia to wentylację uszu
 • Psy z mocno owłosionymi uszami, np. pudle
 • Psy długowłose, psy o gęstej sierści
 • Psy, które lubią pływać (retrievery, psy wodne)
 • Psy z alergiami pokarmowymi są również podatne na infekcje uszu

DigiDogs w innych krajach i językach:
Copyright © 2021 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności