Zdrowie

Jak dbać o psie łapy i pazury?

Są psy, których łapy nie wymagają prawie żadnej pielęgnacji i takie, które potrzebują jej bardzo dużo. Często zależy to od rasy psa: małe psy nie ścierają pazurów tak szybko przy chodzeniu i częściej wymagają ich skracania, u psów długowłosych włosy pod łapami szybciej wyrastają poza opuszki łap lub zbijają się w nieprzyjemne kołtuny pod łapami. Niektóre psy mają popękane łapy, inne z kolei tak szaleją, że zadzierają pazury, jeszcze inne mają idealne opuszki i nigdy nie mają problemów z pazurami.

W tym artykule znajdziesz informacje, jak szybko i prosto przeprowadzić kontrolę łap, jak dbać o szorstkie łapy, jak wybrać lub przygotować samemu zdrowy i naturalny balsam ochronny do łap, jak przycinać pazury i na co jeszcze zwrócić uwagę, aby zapewnić zdrowie łapom twojego pupila.

Łapy psa są przez cały rok narażone na zimno, wilgoć, upał, drobne kamienie i wyboje i muszą wiele znosić. Dlatego też warto przez cały rok sprawdzać stan łap psa i w razie potrzeby poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym.

Kontrola łap: szybko rozpoznaj i zaradź problemom z łapami

Bez względu na to, jakiego rodzaju psa posiadasz, regularna kontrola czterech łap chroni ciebie i twojego czworonożnego przyjaciela przed przykrymi niespodziankami i nie jest tylko zabiegiem kosmetycznym. Najlepiej od początku przyzwyczaić psa do cotygodniowej kontroli łap.

Zadbaj o przyjemną atmosferę i mów do psa w miły, uspokajający sposób. Najlepiej jest poczekać, aż będzie zrelaksowany i zmęczony po spacerze i wtedy zacząć. Zawsze jednak pozwól psu powoli oswajać się z tym rytuałem: za pierwszym razem tylko krótka kontrola, następnym razem trochę dłuższa, aż do pełnych oględzin.

Uwaga: psy również mogą mieć łaskotki pod łapami i dlatego wyrywać łapki z naszych rąk. Trzeba podchodzić do nich z wyczuciem i zrozumieniem. Pochwały i smakołyki też oczywiście zawsze pomagają.

Przyjrzyj się dokładnie łapom i zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy opuszki łap są szorstkie i popękane, czy raczej gładkie i miękkie?
  • Czy przestrzenie między opuszkami są wolne od ciał obcych, takich jak trawy, kamyki lub nawet kleszcze i brud? Czy widzisz zaczerwienienia, małe ranki lub podrażnienia na skórze między pazurami?
  • Czy pod długowłosymi łapami znajdują się kołtuny? Mogą one być bardzo bolesne i powodować otarcia. Czy włosy wyrastają ponad opuszki łap i są zbyt długie?
  • Czy pazury są za długie, za krótkie czy w sam raz? A co z pazurem kciuka lub wilczym pazurem? Czy nie są zbyt długie i nie zawijają się już tak, że mogą ocierać o skórę? Czy pazury są popękane lub nawet już ułamane?
  • Czy twój pies często liże jedną lub wszystkie łapy? Czy skubie i gryzie swoje łapy?

Co poradzić na szorstkie opuszki łap? Jak leczyć pęknięcia na łapach?

Mój pies od początku miał bardzo szorstkie opuszki łap, podczas gdy większość szczeniąt i młodych psów ma jeszcze bardzo miękką skórę pod łapami.

Jeśli jednak zauważymy pęknięcia lub zbyt szorstkie opuszki łap, warto je nawilżyć i zabezpieczyć warstwą tłuszczu. Bakterie, ciała obce lub nawet wilgoć mogą szybko wniknąć w szczeliny, co może prowadzić do nieprzyjemnych i długotrwałych stanów zapalnych. A tego właśnie chcemy uniknąć.

Balsam do łap, pielęgnacja i ochrona łap - jak prawidłowo dbać o łapy psa

Istnieje szeroka gama kremów, balsamów i sprayów do pielęgnacji łap, które mają na celu zapewnienie lepszego nawilżenia i ochrony.

Naturalna pielęgnacja jest zawsze najlepsza. Ponieważ psy lubią zlizywać środki pielęgnacyjne z łap, należy upewnić się, że wybrane składniki są naturalne i nietoksyczne. Szkodliwe substancje mogą być również wchłaniane przez skórę psa lub może dojść do zaburzenia naturalnej równowagi skóry.

Wazelina i tłuszcz mleczny nie nadają się do ochrony i pielęgnacji łap psa

Wazelina i tłuszcz mleczny składają się z parafin, które powstają podczas produkcji ropy naftowej. Choć tworzą na skórze warstwę ochronną, na dłuższą metę mogą ją wysuszać i zatykać pory. Podejrzewa się również, że parafiny mogą odkładać się w narządach wewnętrznych. Dlatego parafiny są uważane za potencjalnie szkodliwe dla zdrowia i nie są już stosowane w dobrych czy ekologicznych kosmetykach. Pożądany efekt pielęgnacyjny i ochronny można znacznie lepiej osiągnąć stosując naturalne oleje.

Te składniki powinny znaleźć się w balsamie do łap

Naturalne oleje i tłuszcze są nieszkodliwe dla zdrowia i zapewniają nawilżenie i pielęgnację

Najbardziej naturalnym i zdrowym sposobem jest używanie organicznych olejów i tłuszczów. Jest to nie tylko lepsze dla środowiska, ale także dla twojego psa.

  • Olej z pestek moreli
  • Łój jelenia
  • Olej kokosowy
  • Olejek lawendowy
  • Olej migdałowy
  • Oliwa z oliwek
  • Olejek różany
  • Masło shea

Pozostałe substancje pielęgnacyjne i lecznicze

  • Rumianek
  • Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
  • Krwawnik
  • Rozmaryn
  • Tymianek
  • Żywokost

Balsam do łap ma mieć gęstszą konsystencję? Naturalnie pomogą:

  • Wosk pszczeli
  • Olej kokosowy

Podpowiedź: Możesz również kupić organiczną maść z nagietka i używać jej jako balsamu do łap. Jest to niedroga i jednocześnie naturalna pielęgnacja.

Lubię też, gdy środek pielęgnacyjny szybko się wchłania i nie brudzi dywanu ani nie zamienia drewnianej podłogi w ślizgawkę dla wszystkich członków rodziny.

Jak samodzielnie przygotować balsam do pielęgnacji łap

Możesz również przygotować domowej roboty balsam do pielęgnacji łap. Podpowiadamy dwa proste przepisy, które można dowolnie modyfikować. W internecie można znaleźć niezliczone wariacje z wykorzystaniem tych składników.

Przepis na balsam do łap I

Składniki:

Polecamy używać składników organicznych. 

  • 160 ml oliwy z oliwek
  • 80 g wosku pszczelego
  • 40 g tłuszczu kokosowego
  • 80 ml olejku migdałowego
  • 40 ml masła shea

Potrzebne będą ponadto:

  • Słoik do przechowywania (najlepiej ciemny) z zakrętką
  • Garnek z wodą
  • Pojemnik do kąpieli wodnej, w którym mieszamy składniki

Tak się to robi:

  1. Roztopić wosk pszczeli z oliwą z oliwek, tłuszczem kokosowym i olejkiem migdałowym w naczyniu w kąpieli wodnej w średniej temperaturze.
  2. Jak tylko wosk pszczeli się rozpuści, dodaj masło shea. Teraz wszystko dobrze wymieszaj!
  3. Następnie można przelać substancję do słoika i pozostawić do ostygnięcia przed zamknięciem.

Otwarte już słoiki można przechowywać w lodówce.

Przepis na balsam do łap II (maść z nagietka):

Składniki:

  • Kwiaty nagietka (świeże: 2 garście/suszone: ok. 0,5-1 garść)
  • 150 ml ekologicznej oliwy z oliwek (lub ekologicznego oleju słonecznikowego)
  • 50 ml olejku migdałowego (lub olejku z kiełków pszenicy)
  • 40 g wosku pszczelego (wiąże substancję, dzięki czemu jest gęstsza)

Potrzebne będą ponadto:

  • Słoik do przechowywania (najlepiej ciemny) z zakrętką
  • Garnek z wodą
  • Pojemnik do kąpieli wodnej, w którym mieszamy składniki
  • Płótno lub sitko do oddzielenia kwiatów od oleju 

Tak się to robi:

  1. Podgrzej oliwę z oliwek z olejkiem migdałowym w misce w kąpieli wodnej na średnim ogniu.
  2. Dodaj kwiaty nagietka.
  3. Pozostaw 20-30 minut na średnim ogniu.
  4. Jeśli chcesz odcedzić kwiaty z oleju, przelej miksturę przez ściereczkę lub sitko do innego pojemnika, a następnie z powrotem. Można również pozostawić kwiaty w maści, ale nie jest to zbyt wygodne przy smarowaniu.
  5. Następnie dodaj wosk pszczeli i ponownie podgrzej całość w kąpieli wodnej, aż wosk pszczeli się rozpuści.
  6. Teraz możesz przelać substancję do pojemników do przechowywania i pozostawić je do ostygnięcia przed zakręceniem.

Otwarte już słoiki można przechowywać w lodówce.

Jak stosować preparat do pielęgnacji łap mojego psa?

  1. Czy pies ma czyste łapy? Jeśli nie, najlepiej wypłukać je w letniej wodzie, a następnie dokładnie wysuszyć.
  2. Balsam do łap dokładnie wmasować w opuszki łap psa. Po krótkim okresie przyzwyczajenia większość psów bardzo lubi taki masaż.
  3. Jeśli to konieczne, usuń resztki balsamu z łap i odwróć uwagę psa lub po prostu zabroń mu lizać łapy.

Profilaktyka, szczególnie w okresie upałów i zimą

Szczególnie zimą psie łapy narażone są na wiele wyzwań: siarczysty mróz, suche powietrze w mieszkaniu, ciągła wilgoć na zewnątrz oraz sól drogowa i żwir, zwłaszcza w miastach.

Ale także latem asfalt może się dość mocno nagrzewać, na ścieżkach czyhają różne części roślin, które mogą zranić łapę, a kleszcze również chętnie wbijają się w łapy.

Aby chronić wrażliwe łapy Twojego psa, możesz nie tylko regularnie je pielęgnować, ale także chronić je przed spacerami w ekstremalnych warunkach, nakładając na nie warstwę tłustej maści.

Po spacerze wysusz mokre łapy

Prawdopodobnie i tak już to robisz, aby nie wnosić wilgoci i brudu do domu, ale również zanim twój pies wskoczy do samochodu i zostanie w nim dłużej, warto wyczyścić i osuszyć jego łapy ręcznikiem. Wilgoć może przyciągać bakterie i grzyby oraz prowadzić do infekcji pasożytniczych i/lub stanów zapalnych. Niektóre psy są na to zupełnie niewrażliwe, inne bardzo.

Za długie pazury? Nie chodzi o estetykę, ale o zdrowie psa

Kiedy pazury twojego psa są zbyt długie? Oto prosty sposób, aby to sprawdzić: ustaw psa na płaskiej podłodze. Pazury dotykają ziemi? To oznacza, że są za długie i trzeba je skrócić. Możesz włożyć paznokieć lub gruby arkusz papieru między podłogę a pazur? Wtedy pazury są w sam raz.

Niektóre psy ścierają pazury równomiernie przy chodzeniu, inne wymagają ich skracania. Zasadniczo małe psy nie ścierają pazurów tak dobrze jak duże, bo są po prostu lżejsze.

Czym obcinać psu pazury?

Lepiej nie obcinać pazurów nożyczkami do paznokci, bo często nie są one wystarczająco mocne i można nimi łatwo zranić psa. Istnieją specjalne nożyce do pazurów, które minimalizują ryzyko skaleczenia. Są one dostępne w sklepach z artykułami dla psów w stosunkowo niskiej cenie.

Można również spiłować lub zeszlifować pazury. Można to zrobić za pomocą specjalnych pilników elektrycznych szlifierek do pazurów. Dzięki nim szlifujesz tylko niewielką część pazura na raz, więc ryzyko, że obetniesz za głęboko, jest mniejsze. Szlifować można stopniowo: gdy tylko pojawi się ciemny punkt, należy przerwać pracę. Przy czarnych pazurach nie jest jednak łatwo to zauważyć.

Jak skracać pazury, żeby nie zranić psa

W pazurze znajdują się naczynia krwionośne i nerwowe. Szczególnie w przypadku ciemnych pazurów są one jednak słabo widoczne z zewnątrz. Niektórzy używają latarki, którą kierują na pazur, żeby zobaczyć żywą część pazura. Jeśli przetniesz macierz (żywą część pazura), jest to bardzo bolesne dla psa i może mocno krwawić. Podobnie jak u ludzi, gdy zbyt głęboko obetnie się paznokcie. Dlatego też pazury nigdy nie powinny być przycinane zbyt krótko. Gdy zranisz psa, stanie się niespokojny i straci do ciebie zaufanie.

Jeżeli nie czujesz się wystarczająco pewnie, poproś o pomoc profesjonalistę: weterynarze i dobrzy psi fryzjerzy i groomerzy przycinają również pazury.

Stany zapalne

Urazy i stany zapalne pazurów są często bardzo bolesne dla psów. Może to być powierzchowny, niegroźny uraz lub głębiej położone ciało obce, takie jak ostry wąs kłosa, który przebił skórę.

Ale stan zapalny pazura może być również wczesnym symptomem poważniejszej choroby, takiej jak np. rak kolczystokomórkowy skóry.

Dlatego stan zapalny pazura lub łapy trwający dłużej niż dwa dni zawsze dobrze skonsultować z lekarzem weterynarii.

Kołtuny - zbyt długie włosy pod łapami?

Szczególnie u psów długowłosych może się zdarzyć, że włosy na łapach są zbyt długie. To prowadzi do tego, że pies traci przyczepność i ślizga się przy chodzeniu, a pod jego łapami mogą powstawać paskudne i bolesne kołtuny.

Kiedy sierść pod łapami jest za długa?

Włosy pod łapami (włosy między pazurami i sierść na łapie) nie powinny wystawać poza opuszki łap.

Do skracania tych włosów nie używaj nożyczek do paznokci, użyj lepiej maszynki do strzyżenia psów, którą nie skaleczysz wrażliwych łap psa albo zaokrąglonych na końcach nożyc do strzyżenia. Wadą maszynek elektrycznych jest hałas, który bardzo denerwuje niektóre psy. Jedyne, co można w takiej sytuacji zrobić to ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć! Najlepiej jest rozpocząć w spokojnym nastroju wieczornym od samego włączenia maszynki i trzymania jej blisko psa. Jednocześnie można dawać mu smakołyki i chwalić jego cierpliwość. Potem można przyciąć sierść, która wystaje ponad opuszki łap.

Jeżeli nie czujesz się wystarczająco pewnie, poproś o pomoc profesjonalistę: dobrego psiego fryzjera lub groomera.

Pomocy! Mój pies liże swoje łapy do krwi

Jeśli jest to tylko jedna łapa, można założyć, że doszło do urazu lub zranienia. Należy więc dokładnie obejrzeć łapę. Jeśli znajdziesz ciało obce, należy je usunąć i zdezynfekować ranę. Jeśli nic nie znajdziesz, to najpóźniej po jednym dniu dobrze udać się do weterynarza.

Jeśli twój pies liże i obgryza kilka łap, jest to przypadek dla weterynarza, abyście mogli wspólnie wyjaśnić, czy nie kryje się za tym, na przykład, alergia, pasożyty, ciała obce lub inna choroba.

Siedem powodów, dla których psia łapa jest arcydziełem natury

Psia łapa jest prawdziwym cudem natury i ma o wiele więcej funkcji niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Dlatego należy regularnie zwracać uwagę na łapę psa:

  1. Zrogowaciały naskórek i tkanka tłuszczowa chronią łapy

    Dla ochrony opuszki łap pokryte są skórą, która jest około 50 razy grubsza niż normalna skóra na ciele psa. Ponadto poduszki łap wyścielone są grubą tkanką tłuszczową, co dobrze chroni łapy przed nierównościami terenu, zimnem, wilgocią i upałem.
  2. Unerwione poduszki łap dostarczają psom informacji

    Ponieważ opuszki pokryte są wieloma nerwami i sensorami dotykowymi, są bardzo wrażliwe i dostarczają naszym psom informacji: zmiany temperatury, wibracje lub nierówne nawierzchnie i ostre przedmioty mogą być bardzo szybko i dobrze wyczuwalne przez psy za pomocą łap.
  3. Gruczoły potowe - chłodzenie i ślady

    Twój pies ma gruczoły potowe w opuszkach łap. Dzięki nim nie tylko reguluje temperaturę, ale także pozostawia zapachy dla otoczenia, pozostawia po sobie ślad.
  4. Przyczepność dzięki pazurom

    Pazury zapewniają dobrą przyczepność: psy chodzą na palcach i używają pazurów do odpychania się i utrzymywania dobrej przyczepności do podłoża. Jeśli pazury są zbyt krótkie lub zbyt długie, a nawet zrośnięte, może to wpływać na chód psa.
  5. Błony pławne u psów wodnych

    Większość psów ma błony między palcami, które zapewniają łapie psa zarówno mobilność, jak i stabilność. U psów wodnych są one szczególnie dobrze wykształcone, natomiast niektóre rasy psów, takie jak charty, w ogóle nie mają błon pławnych i dlatego nie potrafią pływać.
  6. Regulacja temperatury

    Łapy są szczególnie dobrze ukrwione, dzięki czemu ich temperatura zawsze jest umiarkowana, zarówno w upale jak i w zimie. Może to jednak prowadzić do silnego krwawienia w przypadku zranienia łap lub pazurów.
  7. To dlatego przednie łapy są większe

    Przednie łapy większości psów są nieco większe od tylnych. Natura tak to urządziła, ponieważ nieco więcej masy ciała (ok. 60%) spoczywa na przednich łapach.

DigiDogs w innych krajach i językach: DeutschlandGreat BritainUnited StatesPolska
Copyright © 2023 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Über uns - Stopka redakcyjna - Polityka prywatności