Zdrowie

Jak czyścić psu zęby

Wielu lekarzy weterynarii zaleca regularne czyszczenie zębów, aby pies był zdrowy i sprawny przez całe życie. Dzięki regularnemu czyszczeniu można usunąć osad nazębny z zębów psa, który może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego i paradontozy. Niestety ponad 80% dorosłych psów cierpi obecnie na paradontozę, która może prowadzić do uszkodzenia serca, wątroby i nerek.

Wiele osób dziwi się i myśli: wilk też nie ma szczoteczki do zębów, ale niestety nasze domowe psy mają często całkiem inne uzębienie. Szczególnie psy bardzo małe lub krótkogłowe mają często zęby położone tak blisko siebie, że trudno jest uniknąć powstawania osadu nazębnego. Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej, nie tylko dbasz o zdrowie zębów twojego psa, ale także jego organów.

Oczywiście psy zwykle nie rozumieją celu tych zabiegów i protestują przy próbach czyszczenia ich zębów. W tym artykule podpowiemy ci, jak przyzwyczaić psa do mycia zębów i na co zwracać uwagę podczas zabiegów higieny jamy ustnej u psów.

Najlepsze warunki do mycia zębów

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów

Dobrze jest przyzwyczajać psy do mycia zębów jak najwcześniej. Wtedy ta procedura jest po prostu łatwiejsza. Nawet ze szczeniakami można już ćwiczyć wkładanie ręki do ich pyszczka. Przy odrobinie cierpliwości i umiejętności, możesz zamienić mycie zębów w smaczną zabawę. Żaden pies nie zareaguje na zabieg szczotkowania zębów z zachwytem. Ale to dla jego własnego dobra. Dlatego należy postępować bardzo ostrożnie i małymi krokami, w sposób jak najbardziej zabawny i z pozytywnym wzmocnieniem. W przypadku niektórych psów z dużym lękiem lub takich, które po prostu nie pozwalają włożyć ręki do pyska, może się to nigdy nie udać. Mamy również wskazówki dotyczące tych przypadków.

1. Przyzwyczaj psa do dotyku w okolicach pyszczka

Zacznij od krótkiego i delikatnego dotyku w pysku psa: 

 • na początek ostrożnie wsuń palce pod fafle psa
 • powtarzaj co najmniej raz dziennie, nagradzaj cierpliwość psa smakołykiem
 • powtarzaj czynność, aż dotrzesz do tylnych zębów trzonowych
 • dopiero na koniec włącz w tę czynność przednie zęby, gdyż w tej okolicy psy są szczególnie wrażliwe na dotyk

2. Pies poznaje pyszną pastę do zębów

 • Przyzwyczajasz psa do pasty do zębów i pozwalasz mu zlizywać ją z twojego palca
 • Następnie możesz sięgnąć głębiej do jamy ustnej i rozsmarować pastę na języku lub faflach, a nawet na zębie
 • Nie spiesz się, zachowaj spokój i łagodne nastawienie - okres adaptacji może potrwać kilka dni, a początkowe sesje są bardzo krótkie

3. Pies poznaje szczoteczkę do zębów

 • Pozwól psu kilka razy powąchać szczoteczkę do zębów - należy to robić również za każdym razem przed czyszczeniem zębów
 • Nałóż pastę do zębów na szczoteczkę. W tym celu najlepiej nabrać około 1 cm pasty do zębów i wcisnąć ją jak najgłębiej we włosie szczoteczki, tak aby od razu nie spadła.

Szczotkowanie zębów rozpocznij od zewnętrznych powierzchni

Zaczynamy od szczotkowania powierzchni zewnętrznych zębów bocznych. Po pierwsze osad nazębny u psów odkłada się szczególnie na zewnętrznych powierzchniach zębów, a po drugie znacznie łatwiej jest do nich dotrzeć, ponieważ pies nie musi otwierać pyska. Psy są szczególnie wrażliwe na dotyk z przodu pyska, dlatego początkowo pomijamy również siekacze.

 • Zaczynamy od powierzchni zewnętrznych górnych zębów bocznych. W tym celu należy lekko unieść fafle i umieścić szczoteczkę pod lekkim kątem na styku zęba i dziąsła. Wykonuj delikatne ruchy w górę i w dół, aby usunąć osad nazębny, kierując szczoteczkę od dziąsła w kierunku korony zęba.
 • Powoli rozszerzaj tę procedurę czyszczenia na dolne zęby boczne, które często są ukryte pod górnymi zębami. Postępuj tak samo po drugiej stronie.
 • Najlepiej codziennie powtarzać te czynności, żeby pies się przyzwyczaił. Krok po kroku...
 • Bądź łagodny, spokojny i stanowczy, ale nigdy nie zmuszaj psa.
 • Na koniec zawsze chwal psa i daj mu smakołyk.

Teraz pora na wewnętrzne powierzchnie zębów

Znacznie trudniej jest czyścić wewnętrzne powierzchnie zębów psa, ponieważ musi on otworzyć pysk. Ponownie postaw na spokój, zaufanie i cierpliwość. Nie spiesz się: nie wszystko musi zadziałać od razu, można poświęcić na to kilka dni, a nawet tygodni. Najważniejsze żeby pies nie przeżył traumy i nie bał się czyszczenia zębów.

Spróbuj wykonać delikatne ruchy w górę i w dół u podstawy zębów, a następnie przesuwaj szczoteczkę od dziąseł w kierunku koron zębów. Jeśli nie uda się to od razu, po prostu zrób to, co możliwe w danym momencie.

Najtrudniejsza dyscyplina: przednie zęby

Przednie zęby psa są szczególnie wrażliwe, dlatego zostaw ten obszar na ostatni etap. Delikatnie podciągnij przednie fafle i zacznij stosować technikę szczotkowania opisaną powyżej.

Jak często należy szczotkować zęby psa?

To, czy na zębach twojego psa odkłada się osad, zależy od wielu czynników. Stomatolodzy weterynaryjni zalecają szczotkowanie zębów raz dziennie. Jeśli twój pies ma tendencję do tworzenia się osadu nazębnego, możesz zwiększyć częstotliwość szczotkowania do dwóch razy dziennie. Ale nawet jeśli uda ci się to tylko 1-2 razy w tygodniu, jest to lepsze niż nie mycie zębów w ogóle.

Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Nie należy myć zębów psa pastą przeznaczoną dla ludzi! Mogą one bowiem zawierać składniki takie jak fluor, które są toksyczne dla psów. Na dodatek miętowy smak jest nieprzyjemny dla psów. Na rynku istnieje wiele różnych produktów do czyszczenia zębów u psów. 

Wskazówki jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla psa:

 • Lekki efekt szlifowania - Pasta do zębów powinna zawierać małe cząsteczki, które mają lekkie działanie ścierne, ale nie atakują szkliwa, które u psów jest dość cienkie. Istnieją naturalne składniki, takie jak kwas krzemowy lub glinka.
 • Zero szkodliwych dodatków - Pasta do zębów powinna być nieszkodliwa i najlepiej zawierać jak najmniej syntetycznych dodatków.

  Pasty do zębów dla psów często zawierają syntetyczne enzymy, takie jak laktoperoksydaza, oksydaza glukozy i dysmutaza ponadtlenkowa, które są stosowane w żelach i pastach do zębów, ponieważ mają działanie antybakteryjne i mają redukować osad i kamień nazębny oraz wzmacniać błonę śluzową jamy ustnej. Jednak niektórym psom nie służą te syntetyczne enzymy, które powodują u nich nudności i wymioty. 
  Istnieją naturalne pasty do zębów dla psów, które zawierają enzymy roślinne lub antybakteryjne dodatki naturalne, które zapewniają podobny efekt. Na przykład papaja, kurkuma, ekstrakty z konopi, olejek rumiankowy czy korzeń lukrecji. 

 • Atrakcyjny smak - Pasta do zębów powinna smakować twojemu psu, wtedy proces mycia zębów jest łatwiejszy. Do wyboru są pasty do zębów dla psów o smakach, które przypadną do gustu również twojemu psu: kurczak, wątróbka, ryba.... cokolwiek twój pies lubi. 

Zrób to sam(a)

Zrób własną pastę do zębów dla psa

Możesz również zrobić domową pastę do zębów dla swojego psa. Istnieją dwa przepisy, każdy z nich ma swoje wady i zalety:

1. Wymieszaj węglan wapnia z bulionem

Węglan wapnia jest również często zalecany do mycia zębów u ludzi. Nie smakuje jednak zbyt dobrze i powoduje dziwne uczucie w ustach. Węglan wapnia (CaCO3) działa jako regulator kwasowości, może usuwać osad nazębny i jest również źródłem wapnia. Dzieje się tak, ponieważ zęby składają się z dużej ilości wapnia. Węglan wapnia można kupić w postaci proszku. Dla psa najlepiej jest wymieszać proszek ze smacznym bulionem z kurczaka lub wołowiny, aby pasta lepiej smakowała. Jak tylko konsystencja będzie odpowiednia, możesz użyć pasty. Przechowywać w lodówce. 

2. Mieszanka z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest również od dawna uważana za skuteczny środek na białe zęby u ludzi i zwierząt. Jest to wodorowęglan sodu (NaHCO3), który faktycznie rozpuszcza płytkę nazębną. Miesza się go z dwukrotnie większą ilością oleju kokosowego, a następnie przechowuje w lodówce. Jednak soda oczyszczona jest podejrzewana o atakowanie szkliwa zębów, a u psów jest ono znacznie cieńsze niż u ludzi. Dlatego też nie zaleca się stosowania tej mieszanki do regularnego użytku.

Jak wybrać właściwą szczoteczkę do zębów dla psa?

Na rynku istnieje obecnie wiele różnych szczoteczek do zębów dla psów. Istnieją duże i małe szczoteczki do zębów, ponieważ yorkshire terrier potrzebuje po prostu mniejszej szczoteczki niż dog niemiecki. Niektóre psy akceptują nawet elektryczne szczoteczki do zębów, inne nigdy nie zaakceptują szczoteczki. Ale i dla nich jest rozwiązanie. 

Rodzaje szczoteczek do zębów dla psów

 • Czyściki napalcowe – nakładki na palce do czyszczenia zębów u bardzo małych psów lub psów, które nie akceptują szczoteczek do zębów. Pomocne są nakładki na palce, które mają już działanie antybakteryjne, np. dzięki jonom srebra.
 • Szczoteczki napalcowe - małe szczoteczki, które można założyć na opuszek palca jak naparstek. Są dobre na początek, ale na dłuższą metę nie czyszczą wystarczająco dobrze.
 • Szczoteczki pojedyncze – dobry wybór, gdy zaczynasz myć zęby swojego psa od zewnętrznych powierzchni, bez otwierania pyska. Idealne rozwiązanie do tylnych zębów trzonowych, które są trudno dostępne.
 • Szczoteczki dwustronne – szczoteczka ta posiada małą szczoteczkę na jednym końcu i większą na drugim. Jest to dość praktyczne, ponieważ masz dużą i małą szczoteczkę w jednym i możesz dotrzeć do ciasnych miejsc.
 • Szczoteczki dwugłowicowe - szczoteczka dwugłowicowa ma dwie główki ustawione względem siebie pod właściwym kątem, dzięki czemu można szczotkować zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną stronę zębów pod odpowiednim kątem w tym samym czasie. Wadą jest jednak to, że pysk psa musi być otwarty podczas szczotkowania.
 • Elektryczne szczoteczki soniczne - W zależności od obrotów, szczoteczki elektryczne czyszczą lepiej niż zwykłe szczoteczki ręczne. Wykonują one około 30.000 ruchów na minutę. Jednak wiele psów nie lubi hałasu i wibracji. Jeśli jednak pies to znosi, może to być bardzo dobry wybór. Istnieje nawet dwugłowicowa elektryczna szczoteczka do zębów , która pozwala na szybkie i dokładne czyszczenie. Modele dla psów starają się utrzymać hałas i wibracje na jak najniższym poziomie. 
 • Szczoteczki ultradźwiękowe - uważane za najlepsze wśród szczoteczek do zębów dla psów. Szczoteczki ultradźwiękowe bardzo dokładnie usuwają osad nazębny, ponieważ czyszczą za pomocą ok. 96 milionów drgań na minutę. Szczoteczka nie wydaje żadnych dźwięków ani wibracji, a w połączeniu z ultradźwiękową pastą do zębów bardzo dokładnie usuwa osad i bakterie. Jednak te szczoteczki są naprawdę drogie. 
 • Zużyte szczoteczki elektryczne - oczywiście możliwe jest również używanie starych szczoteczek elektrycznych z nową końcówką dla psów, ale hałas i wibracje mogą być zbyt silne dla psów, a końcówki dla ludzi mogą być za duże dla małych psów. 

Higiena jamy ustnej dla psów, które nie pozwalają na szczotkowanie zębów

Jeśli twój pies nie daje sobie umyć zębów, masz inne możliwości:

 1. Wcieraj pielęgnacyjną pastę do zębów, żel lub proszek do zębów

  Istnieją pasty do zębów, żele do zębów i proszki do zębów, które można wcierać w zęby i dziąsła palcem lub nakładką na palec. Wybieraj produkty, które są naturalne i wykonane z organicznych składników. Istnieją również proszki do pielęgnacji zębów z algami. Ale uwaga: algi mogą zawierać zbyt dużo jodu lub substancji toksycznych, które mogą być rakotwórcze.
 2. Spraye do czyszczenia zębów

  Antybakteryjne spraye do pielęgnacji zębów na bazie naturalnych składników aktywnych z olejem kokosowym, szałwią, korzeniem lukrecji, kurkumą, olejkiem rumiankowym itd. rozpyla się codziennie w jamie ustnej w celu pielęgnacji zębów i jamy ustnej.
 3. Dodatki do wody pitnej do pielęgnacji zębów

  Dodatki do wody pitnej często zawierają chlorheksydynę lub enzymy, takie jak laktoperoksydaza, oksydaza glukozy lub dysmutaza ponadtlenkowa, które mają działanie antybakteryjne i zapobiegają stanom zapalnym. Istnieją nawet produkty, które zawierają ksylitol, który jest toksyczny dla psów. Niektóre psy nie znoszą dobrze takich syntetycznych dodatków. Również w tym przypadku warto przestawić się na produkty naturalne. 

Dodatkowo możesz zadbać o to, aby twój pies mógł dobrze ścierać swoje zęby. Może to zrobić na przykład za pomocą odpowiednich kości lub dużych kawałków mięsa. Niektóre karmy dla psów są specjalnie wykonane z granulek, które mają ułatwić ścieranie się kamienia nazębnego. Zawsze dobrze jest wybrać karmę, która nie sprzyja tworzeniu się bakterii, czyli bez cukru i zbóż. 

Podsumowanie

Najważniejsze jest zapewnienie psu właściwej higieny jamy ustnej

Istnieje wiele różnych szczoteczek i past do zębów, wybierz odpowiednią dla swojego psa. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o zęby.

Dieta może również odgrywać bardzo dużą rolę w pielęgnacji zębów.

Codzienne szczotkowanie zębów psa może uchronić go przed groźną paradontozą. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów psa, najlepiej jest stosować naturalne i organiczne żele do pielęgnacji zębów, które nanosimy tylko na zęby i dziąsła, spraye do pielęgnacji zębów lub dodatki do wody pitnej o działaniu antybakteryjnym.

DigiDogs w innych krajach i językach:
Copyright © 2021 DigiDogs, o ile nie zaznaczono inaczej. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Stopka redakcyjna - Polityka prywatności